PAKT LEBLANDZKI Centrum Promocji Paktu Leblandzkiego The Leblandian Treaty |
Oficjalna Strona Paktu Leblandzkiego: http://leblandia.republika.pl/pakt.htm
Cesarstwo Aztec
Informacje ogólne
Przyroda i geografia
Jak można łatwo zaobserwować Cesarstwo jest wyspą, położoną gdzieś na Oceanie Quetzalcoatla. Wyspa otoczona jest rafami co znacznie utrudnia dostęp do tej krainy, aczkolwiek ma również walory obronne. Chcąc dostać się do Cesarstwa najłatwiej jest przepłynąć przez Cieśninę Raf, łączącą Zatokę Tenocha z Oceanem. Zatoka ta jest stale patrolowana przez naszą flotę wojenną, mająca swoje centrum dowodzenia w pobliskiej stolicy - Tlaloc. Prze stolice przepływa rzeka Xochitl, będąca jedna z dwóch głównych rzek, w Cesarstwie, drugą jest rz. Ehecatl, mająca swe źródło wysoko w górach Huacan. Jest ona głównym dostawcą słodkiej wody dla powstającego obecnie miasta Axatitlan. W zatokach, Cesarstwo zaopatruje się w ryby, których to gatunków, mamy niezliczoną ilość.
Powierzchnia Cesarstwa Aztec to głownie niziny, nie licząc dwóch głównych łańcuchów górskich - Huacan i Cuacuahtin. Są one poprzecinane głębokimi wąwozami co praktycznie uniemożliwia podróż. Góry zamieszkują jeszcze dzikie i nie podbite ludy, które często schodzą na niziny, by rabować kukurydzę z naszych pól. Pod Cuacuahtin, znajdują się obfite złoża złota srebra i jadeitu, które tak bardzo potrzebne są w rozwoju naszego kraju. Wojska Cesarstwa często muszą toczyć tam walki z barbarzyńskimi góralami, którzy bronią do nich dostępu. W górach Huacan, wydobywa się głownie rudę żelaza.
Na południe od Axatitlan znajduje się jezioro Atlatl, wokół którego rozrasta się niezmierzona puszcza. Rozciąga się ona od Zatoki Tenocha do Zatoki Węża. Wchodząc tam nieuzbrojony, ryzykujesz śmierć z ręki zamieszkujących ją jaguarów. Oprócz nich w puszczy można znaleźć mnóstwo innych zwierząt m.in. święte ptaki Quetzal, najróżniejsze gatunki małp, papug, węży po aligatory zamieszkujące brzegi rzeki Ehecatl.
Północ Cesarstwa, między Zatoką Tlaloca, a Zatoką Jaguara, znajdują się stepy, na których przypadkowy podróżny, może paść ofiarą koczujących tam plemion nomadów. Ostatnio skupiają się oni wokół jeziora Cholula, więc nie należy ruszać się w tamte rejony bez eskorty wojska.
Klimat na północy wyspy jest tropikalny, przez pół roku mamy tu porę deszczową, kiedy prawie codziennie w godzinach popołudniowych, pada deszcz. Południe wyspy ma klimat bardziej umiarkowany, zdarzają się tam susze.
Wyspy otaczające Cesarstwo Aztec zamieszkiwane są przez dzikusów, obowiązkiem Cesarstwa jest dążyć do tego żeby ich ucywilizować.
Polityka
Rząd Cesarstwa to Rada składająca się z ośmiu członków, w tym Cesarza. Cesarz wybierany jest przez Radę na Xocotl - Huetei (1-4 lipca), na roczną kadencję. Władzę obejmuje w dniu 30.03. po koronacji. Cesarz może być wybierany wielokrotnie, jeśli jednak zostanie wybrany trzy razy pod rząd, zostaje Cesarzem dożywotnio. Rada wybierana jest przez ogół obywateli w głosowaniu tajnym w styczniu każdego roku spośród istniejących w Cesarstwie Partii i obejmuje rządy w dniu koronacji nowego Cesarza. Kancelaria Cesarza znajduje się w Pałacu Cesarskim ulokowanym w jednym z dwóch centrów stolicy. Cesarz może w ciągu swojej kadencji samodzielnie, bez konsultacji z Radą, wydać dwa edykty, które nie mogą jednak dotyczyć spraw związanych z rządzeniem państwem, lub jego losami. Edykt może dotyczyć tylko spraw dotyczących społeczeństwa (np. kiedy mają odbyć się święta). Kolejną ważną osobistością, w sumie najważniejszą dla obywateli internetowych jest Gubernator Miasta Axatitlan. Gubernator zarządza stroną internetową miasta, dba o nie, organizuje pracę dla bezrobotnych, zarządza AAI (Aztecką Agencją Informacyjną). Musi być dyspozycyjny i pomysłowy.
Gospodarka
Głównymi gałęziami przemysłu Cesarstwa Aztec jest - przemysł metalurgiczny, przemysł spożywczy i przemysł stoczniowy. Największe przedsiębiorstwa na terenie naszego kraju znaleźć można w zakładce "Spis Firm". Największym przedsiębiorcą jest firma Ahuelitocotzin’a - AztecFarm S.A. Port znajdujący się na rzece, to także stocznia, w której budowane są statki i łodzie. Najlepiej sprzedają się u nas - broń (drewniana i metalowa), oraz artykuły sportowe, na które monopol posiada Tenochtitlan Sports - część Tenochtitlan Products SA. Wydobywane są u nas : ruda żelaza, złoto, srebro oraz jadeit. Wkrótce Cesarstwo Aztec wkroczy na nową drogę gospodarki. Rozważane są przez nas dwie propozycje sąsiadów, posiadających systemy gospodarcze - SYRIUSZ II - Sarmacji i TITAN - Dreamlandu, przygotowywany przez Księcia Solardii - Morfeusza. Oba systemy mają w Radzie dużo zwolenników, więc wszystko rozstrzygnie się w głosowaniu.
Polityka
Trwają aktualnie prace nad pewnymi zmianami w ustroju Cesarstwa Aztec. Wprowadzona zostanie najprawdopodobniej niezależna od Cesarza Rada Ministrów, oraz, co nie jest jeszcze do końca pewne zmieni się liczba Radnych z ośmiu do piętnastu.
Uzupełniając poczet ważnych osobistości w CA wspomnieć trzeba o Namiestniku Cesarstwa Aztec powoływanym w czasie niedyspozycji Cesarza (np. podczas dłuższego wyjazdu - §129 Kodeksu Azteków). Nie możemy zapominać również o Ministrach - Spraw Zagranicznych, Gospodarki i Pracy, którzy warunkują stateczność naszego kraju na arenie międzynarodowej i wśród obywateli CA.
Głównym prawem Cesarstwa Aztec jest Kodeks Azteków, będący naszym odpowiednikiem Konstytucji. Zawartych jest w nim aktualnie 129 paragrafów, które określają ramy naszego prawa, zarówno wobec obywateli jak i sąsiadów. Wszelkie ustawy w CA wchodzą w życie wraz z pojawieniem się ich na stronie Rady.
Od roku 2001 Cesarstwo zawarło kilka traktatów o nieagresji - z WKRP, Sarmacją, Dreamlandem, Republiką Baridas i Republiką Brunlandu, oraz weszło do Patku Leblandzkiego jako państwo sprzymierzone, wyrzekając się jakiejkolwiek agresji w stosunku do któregoś z krajów PL.
Historia
Cesarstwo Aztec powstało oficjalnie 19.03.2001 roku, gdy pierwsza Rada CA w składzie : Montezuma, Tizoc, Chimalpopoca, Chack, Axayacatl; podpisała Dekret o Niepodległości. W rzeczywistości Cesarstwo istniało od września 2000 roku, jako plemię Azteków i składało się z wyżej wymienionych obywateli, którzy zapragnęli stać się Indianami Ameryki Środkowej. W końcu doszli do wniosku, iż swoją miłość do tej kultury należy przelać na innych ludzi, których najłatwiej znaleźć w internecie. Założono więc Odrodzone Imperium Azteckie, czyli Cesarstwo Aztec. Kodeks Azteków uchwalony został w dwóch turach.
Przez dwa i pół roku, jakie dzieli nas od tamtej chwili, osiągnęliśmy bardzo dużo i nadal osiągamy coraz więcej. Od stycznia 2002 jesteśmy państwem sprzymierzonym Paktu Leblandzkiego, będącego naszą podporą, nie tylko militarną, ale również w sferze polityki zagranicznej. Jesteśmy dobrze rozwiniętym i poważanym w całym v-świecie krajem, opisywanym w wielu pismach (m.in. Wprost) i telewizji (TV4). Naszą stronę w ciągu miesiąca odwiedza średnio 1500 osób. W roku 2002 założyliśmy Program Ochrony Zabytków Państw Wirtualnych (www.pozpw.prv.pl). W historii Cesarstwa Aztec nie można zapomnieć o trudnych chwilach związanych z odwołaniem kilku osobistości z wyższych kręgów jak np. Gubernator Axatitlan - pani Papan. Wszystko jednak zawsze wychodzi na dobre.
Kultura
Egzystencja Cesarstwa Aztec nie miałaby sensu bez kultury azteckiej, dla której państwo to zostało powołane do życia. Bogactwo mezoamerykańskiego ludu z okresu prekolumbijskiego jest tak ogromne, że nie sposób jest je tu opisać. Możemy jedynie podać kilka przykładów troski o ten ważny element światowego dziedzictwa, oraz przedstawić plany na przyszłość.
Jednym z niedawno otwartych obiektów jest Aztecka Biblioteka Narodowa (www.biblioteka.ca.prv.pl) , która jest niewątpliwie najlepiej wyglądającą biblioteką w wirtualnym świecie. Można tam znaleźć wiele cennych informacji o świecie Azteków, dawnych jak i współczesnych. Drugą instytucją, przekazującą ludziom dorobek azteckiej kultury jest Galeria Narodowa (http://strony.wp.pl/wp/cesarstwo/galeria.html) , gdzie prezentujemy wiele ciekawych obrazów związanych z wierzeniami i historią Azteków.
Kultura współczesna to m.in. gazety - Aztec Time Magazine (www.atm.ca.prv.pl) czy Imperator (www.imperator.ca.prv.pl) , dzięki którym dowiedzieć się można co dzieje się w naszym kraju. Ten sam cel spełnia nasza Agencja Informacyjna (www.aai.prv.pl) .
Nasze plany na przyszłość związane z kulturą to głównie rozbudowa Axatitlan - jedynego w internecie miasta, którego budowa opiera się na dawnych założeniach azteckich budowniczych. Pragniemy otworzyć w nim targ, gdzie kupić będzie można każdy przedmiot wyprodukowany przez naszych rzemieślników.
Turystyka
Zachęcamy wszystkich zagranicznych gości do odwiedzania naszego kraju. Naprawdę warto ! Czyż wizja zwiedzania Świątyń w Axatitlan i podziwiania zachodu słońca nad Oceanem Quetzalcoatla w Tlaloc nie jest piękna ? Zatrzymać możecie się w Hotelu u Tototla, będącym jednym z najlepszych hoteli w v-świecie. Serdecznie zapraszamy na wakacje wszystkich tych, którzy lubią się dobrze bawić i być zadziwianym na każdym kroku.
Przygotowali : Montezuma III i Ixtlixochitl