Arasya - Pustynna Prowincja

 

Jest 17 lipca roku 2009. Po uzyskaniu zgody miłościwie nam panującego Marcusa Lebenciusza i załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności oraz uzyskaniu wsparcia Towarzystwa Geograficznego Cesarstwa Leblandii, dzięki któremu zostałem należycie wyposażony, udałem się na lotnisko w LebenCity, skąd po kilku godzinach dostałem się do stolicy Arasyi, miasta Farsun.

Zaraz po opuszczeniu pokładu samolotu uderzyła we mnie fala gorąca i pyłu niesionego wiatrem... Zasłoniłem oczy i udałem się w kierunku znajdującego się w pobliżu terminalu. Nie raz pokonywałem już tą drogę, ale każdy raz nieodmiennie zaskakiwał mnie klimat w tym rejonie świata. Zresztą każdy, kto przybywał z rejonu o umiarkowanych temperaturach i po kilku godzinach lotu stawiał swoją stopę w rejonie pustynnym zna to uczucie. Tak samo jest w Egipcie, Maroku czy Leblandii.

Zgodnie z umową przy głównej bramie terminalu czekał już na mnie wynajęty samochód terenowy znanej marki (zresztą tylko tej marce można ufać na bezdrożach Arasyi, Sahary czy Australii). Ale nie o marce mam tutaj pisać. Po ostatecznym sprawdzeniu ekwipunku wyruszyłem na południe, kierując się ku wnętrzu lądu, w najgorętszy obszar Pustynnej Prowincji. Wkrótce dotarłem do końca utwardzonej drogi, stając u wrót pustyni. Wiatr się wzmagał...

chcesz poznać ciąg dalszy?

Czytaj: 

 

 

Mapa Prowincji

Arasya - pod względem zasobów wodnych najuboższa Prowincja Leblandii; ponad połowa Arasyi cierpi na niedostatek wody; okresowo występują długotrwałe susze (1895-1903, 1958-68, 1982-83); ponad 60% powierzchni stanowią obszary bezodpływowe;  wśród jezior (przeważnie słonych i o zmiennej powierzchni) największe: Tiuskier; na Wyżynie Zachodniej liczne solniska; duże znaczenie dla gospodarki Arasyi mają podziemne zbiorniki wodne (zwłaszcza Zbiornik Cesarski).

PATRONAT NAUKOWY:

 

ZAPRASZAMY

wydawca folderu: Ministerstwo Turystyki Cesarstwa Leblandii

http://leblandia.republika.pl