Historia Leblandii (krótki rys historyczny)

Trudno określić, ile prawdy kryje się w legendach o początku Leblandii.

Około 370 r. n.e. wyspy zostały zasiedlone przez Polinezyjczyków, którzy zajmowali wtedy większą część Oceanu Spokojnego. Z terenu dzisiejszej Leblandii dotarli w roku 400 n.e. do oddalonej o 500 km Wyspy Wielkanocnej.

Na jednej z wysuniętych na północ wysp odkryto niedawno kilka posągów, bliźniaczych z tymi z Wyspy Wielkanocnej. Wskazuje to na fakt, że to właśnie Polinezyjczycy byli ich budowniczymi a przemieszczając się na wschód zabrali tą umiejętność ze sobą.

Początek republiki - w okresie średniowiecza Leblandia dysponowała rozległym terytorium, silną armią i szerokimi kontaktami handlowymi i dyplomatycznymi. Wtedy to powołano do życia republikę.

W systemie politycznym republiki, władzę sprawowało dwóch wybieranych co roku konsulów, którzy rządzili państwem i dowodzili armią. Doradzała im rada starszych (senat). W sytuacjach krytycznych powoływano - jako jedynego rządcę - dyktatora, na okres najwyżej sześciu miesięcy.

Upadek republiki - rozszerzająca się przepaść między bogatymi i biednymi spowodowała ostatecznie konflikt społeczny i załamanie się systemu politycznego kraju. Jeden z trybunów, Przemkus Falkchus wystąpił z projektem reformy agrarnej. Spotkało się to z szerokim sprzeciwem i Przemkus został zamordowany w trakcie gwałtownych walk politycznych.

Rządy Marcusa Lebenciusza Wspaniałego (2001-...) - nowy reżim spotkał się z przychylnym przyjęciem ze strony klas uprzywilejowanych, przynosił bowiem spokój, stabilizację i szansę rozwoju gospodarczego. W prowincjach, które ucierpiały poważnie od wojny domowej Lebenciusz witany był jako zbawca i powszechny dobroczyńca. W całym imperium ustanowiono kult cesarza. Dzięki dzielności w bojach i hojności dla poddanych Marcus Lebenciusz zyskał sobie miano Wspaniałego.

Na entuzjastyczne poparcie ze strony ludu Leblandii Marcus odpowiedział rozdawnictwem żywności, podarkami pieniężnymi, urządzaniem gier w widowisk (tańce egzotyczne). Zapewnił on sobie także lojalność armii, osadzając weteranów w koloniach i mianując swojego bardzo bliskiego przyjaciela, Krzysztofa Drucia Naczelnym Wodzem. Reforma ta spowodowała odsunięcie armii od polityki i zagwarantowanie jej lojalności wobec władcy.

Oficjalnie przemianowano Republikę Leblandii na Cesarstwo Leblandii. Mimo tej zmiany pozostał stary adres internetowy: leblandia.republika.pl . 

Aktualnie jedynym władcą Leblandii jest Cesarz-Imperator Marcus Lebenciusz Wspaniały.