"Projekt Piramida"

 

 


22 październik 2012

Witam serdecznie Waszą Cesarską Wysokość Cesarza Leblandii Marcusa Lebenciusza Augustusa Wspaniałego w Tropikalnej Prowincji Gargia! Witam również wszystkich szanownych gości oraz wszystkich mieszkańców Tropikalnej Prowincji, którzy przybyli na uroczystość zamknięcia głównej fazy budowy piramidy!

Jak można bez trudu zauważyć za moimi plecami, główny etap budowy piramidy został zakończony z pełnym sukcesem! Bryła piramidy jest wyraźnie dziś widoczna, nie tylko z tego miejsca, ale i z morza i z powietrza, gdy tylko zbliżamy się do Gargii! Ukończenie tej budowy jest sukcesem nie tylko Prowincji Gargia, ale przede wszystkim pokazuje siłę i jedność całego Cesarstwa Leblandii, z którego różnych zakątków docierali do Gargii fachowcy oraz materiały budowlane i przeróżny sprzęt ciężki, niezbędny do zakończenia głównego etapu budowy.

Stworzenie bryły piramidy nie zamyka jednak całego Projektu! Piramida Leblandii ma symbolizować siłę, potęgę i piękno naszego Cesarstwa. W kolejnych etapach budowy bryła piramidy obłożona zostanie gładzonym wapieniem, zaś jej wierzchołek złotą blachą. We wnętrzu piramidy już jutro zaczną pracę malarze, rzeźbiarze i stolarze, którzy uczynią jej wnętrze najpiękniejszym w całym świecie piramid! 

Wasza Cesarska Wysokość, 

dziękuję za odwiedzenie Tropikalnej Prowincji Gargia!

Ave Leblandia!


Senator
Anike

Minister Propagandy Cesarstwa Leblandii
Red. Nacz. "Kuriera Cesarskiego"
Prefekt Gargii

Silatay, Gargia, 22 październik 2012

 


1 styczeń 2009

Witam wszystkich w Tropikalnej Prowincji Gargia !

Cieszę się, że przypadł mi zaszczyt przemawiania zaraz po Jego Cesarskiej Mości! Ja też mam podobne odczucia, jeśli chodzi o życie w Cesarstwie Leblandii. Niewątpliwie upływający czas odciska piętno i na naszym państwie, ale mimo to wciąż liczymy się na świecie! 

Ale czy da się ten czas zatrzymać? Co zrobić, aby i przyszłe pokolenia, ale nie te najbliższe, ale żyjące tysiące lat po nas, wiedziały, że istniało Cesarstwo Leblandii? Co zrobić, aby przetrwało imię JCW Marcusa Lebenciusza Augustusa  Wspaniałego? Aby przetrwała nazwa Gargia?

Starożytni Egipcjanie już wiedzieli! W roku 2003 postanowiłam i ja zatrzymać czas! Za zgodą JCW rozpoczęłam wówczas szeroko zakrojone prace nad budową jedynej w XXI wieku piramidy! Piramidy, dorównującej wielkością tym w Egipcie! Piramidy, która przetrwa tysiąclecia, niosąc w przyszłość nazwę Cesarstwa Leblandii, największego i najpotężniejszego państwa wirtualnego początku XXI wieku!

Zapraszam wszystkich do zapoznania się z przebiegiem prac oraz z samym Projektem "Piramida".

Ave Leblandia!


Senator
Anike

Minister Propagandy Cesarstwa Leblandii
Red. Nacz. "Kuriera Cesarskiego"
Prefekt Gargii

Silatay, Gargia, 1 styczeń 2009


wrzesień 2008

Wracam właśnie z placu budowy! Ogrom przedsięwzięcia przeszedł moje najskrytsze wyobrażenia! Wszędzie, jak okiem sięgnąć, widziałam toczące się roboty budowlane! Tysiące ludzi, ciężkich samochodów, sprzętu. I przede wszystkim - dźwigi! Olbrzymie, górujące nad horyzontem, trwające w nieustannym ruchu! Dzień i noc, dzień i noc. Prace trwają nieustannie, widać już pojawiający się zarys podstawy piramidy, widać wielkie pryzmy przygotowanych materiałów, obrobionych kamieni, stalowych wzmocnień i rusztowań. Stojąc tam poczułam się świadkiem rodzącej się właśnie historii!

Ave Leblandia!


Senator
Anike

Minister Propagandy Cesarstwa Leblandii
Red. Nacz. "Kuriera Cesarskiego"
Prefekt Gargii

Silatay, Gargia, wrzesień 2008


grudzień 2007

Z przyjemnością donoszę, że budowa w Cesarstwie Leblandii piramidy, zwanej Piramidą Lebenciusza jest w toku. Dokonano już wyboru miejsca, gdzie się będzie ona znajdować. Wybór padł na Kartację, zwaną "Górzystą  Prowincją" (z uwagi na olbrzymie ilości dobrej jakości skał, stanowiących naturalny materiał budulcowy). Dokonano również wyboru stylu przyszłej piramidy. Zarówno JCW Marcus Lebenciusz Augustus Wspaniały, jak i zdecydowana większość osób, które odpowiedziały na mój poprzedni apel, wybrało styl egipski.

Aktualnie zakończone zostały prace nad przygotowaniem terenu i zabezpieczeniem miejsc pozyskania skał, zakończono również prace nad budową podziemnej części piramidy. Od początku 2008 roku rozpoczną się prace nad budową właściwej już (tzn. widocznej) części piramidy! 

Ave Leblandia!


Senator
Anike

Minister Propagandy Cesarstwa Leblandii
Red. Nacz. "Kuriera Cesarskiego"
Prefekt Gargii

Silatay, Gargia,grudzień 2007


sierpień 2004

Z przyjemnością donoszę, że zapoczątkowane przeze mnie w 2003 roku prace nad budową w Cesarstwie Leblandii piramidy posuwają się do przodu. Jest to jednak droga bardzo wolna! Planowanym miejscem, gdzie będzie ona mogła powstać jest prowincja Arasya, zwana "Pustynną Prowincją" lub prowincja Kartacja, zwana "Górzystą  Prowincją";. Moja prowincja Gargia, z uwagi na brak surowca oraz podmokły teren nie nadaje się na taką inwestycję. Poszukuję więc osób, które chcą się włączyć w ten szczytny cel (szczególnie prefektów tych prowincji) nadsyłając na mój adres zdjęcia różnych typów piramid, w różnych etapach budowy i informacje o ich historii, przeznaczeniu i budowie. Osoba, która nadeśle najciekawsze propozycje zostanie mianowana Głównym Projektantem i będzie odpowiedzialna za budowę piramidy. Aktualnie trwają prace nad wyborem właściwego stylu przyszłej piramidy. Poniżej zamieszczam nadesłane przez obywateli przykłady ich różnorodności.

Ave Leblandia!


Senator
Anike

Minister Propagandy Cesarstwa Leblandii
Red. Nacz. "Kuriera Cesarskiego"
P.O. Prefekta Gargii

Silatay, Gargia, sierpień 2004

 


 

 

Co wiemy o piramidach?

Informacje ogólne

Piramida (z języka greckiego pyramis - "ostrosłup"),

Piramidy w Egipcie
W starożytnym Egipcie monumentalny grobowiec w kształcie ostrosłupa, zwany "mer". Forma grobu królewskiego w czasach Starego i Średniego Państwa (III-XVII dynastia). Małe piramidy w czasach Nowego Państwa były grobami prywatnymi niższych warstw społecznych (Teby Zachodnie - Deir el-Medina, Abydos, Aniba w Nubii).

Forma piramidy odrodziła się w Sudanie, gdzie w VIII-VII w. p.n.e. władcy z dynastii nubijskiej (XXV dynastia w Egipcie) budowali nekropole w okolicach el-Kurru i Nuri. Piramidy wznosili również władcy meroiccy (Meroe, Napata). Forma piramidy pojawia się sporadycznie w rzymskiej architekturze grobowej (piramida Cestiusza w Rzymie).

Piramida w Sakkarze



Za najstarszą piramidę uznaje się grobowiec króla Dżesera w Sakkarze (XXVII w. p.n.e.), który powstał przez powiększenie i rozbudowanie mastaby. Kolejną fazą rozwoju piramid są grobowce króla Snofru (IV dynastia, 2613-2494 p.n.e.) z Dahszur (m.in.: piramida łamana o wysokości 101 m i zmienionym kącie nachylenia ścian, początkowo pod kątem 54°, a od wysokości 49 m - 43°; piramida regularna o kształcie ostrosłupa).

Piramida Łamana w Dahszur



Piramidy Mykerionsa, Chefrena i Cheopsa w Gizie



Właściwy kąt nachylenia (ok. 51°) ustala się za panowania IV dynastii. Wtedy powstały najsłynniejsze i największe piramidy w Gizie (piramida Cheopsa o wysokość pierwotnej 146,58 m (dziś 137 m), długości boku podstawy 230,30 m (dziś 227 m) oraz nachyleniu 51°50', piramida Chefrena - wysokość 143,5 m, długość boku podstawy 215,5 m i kąt nachylenia 53°10', piramida Mykerinosa - wysokość 67 m, podstawa 108 m, nachylenie 51°). Towarzyszą im budowle kultowe (świątynia grobowa dolna i górna, rampa lub aleja procesjonalna, mur, piramidki satelitarne).


Piramida Chefrena w Gizie



Piramidy wznoszono na planie kwadratu i orientowano wg stron świata. W Starym Państwie piramidy budowano z kamienia (rdzeń z gorszego gatunku kamienia, lico z gładzonego białego wapienia z Tura lub - częściowo - z granitu z Asuanu). Granitem wykładano komory grobowe. Początkowo ściany nie były zdobione. Od czasów V dynastii umieszczano wewnątrz rytualne teksty, tzw. Teksty Piramid (piramida Unisa w Sakkarze).

Piramidy królów V i VI dynastii miały mniejsze rozmiary (Abusir). W okresie Średniego Państwa piramidy pełniły nadal rolę grobowców królewskich, lecz były wykonywane z mniejszym nakładem kosztów (rdzeń wypełniony piaskiem, cegłą i gruzem kamiennym, lico z gładzonego wapienia). Komora grobowa wykonywana była z kwarcytu.

Piramidy powstawały w okolicach Memfis, lecz później budowano je w oazie Fajum (okolice nie zidentyfikowanej stolicy Icz-Tawi). Techniczna strona budowy piramid wywoływała od starożytności wiele sporów. Wg Herodota Cheops budował swą piramidę przez 30 lat przy udziale 100 tys. robotników. Dziś uważa się te liczby za przesadzone.

Piramidy budowali egipscy chłopi w czasie, gdy ich pola pokrywały wody wezbranego Nilu. Transport kamieni i wykorzystanie specjalnych ramp ułatwiały budowę. Dziś archeologowie inaczej wyliczają ilość robotników biorących czynny udział w budowie piramid (jest to niewielki procent liczby podanej przez Herodota). Nie byli to również niewolnicy pędzeni do pracy przy pomocy batów, gdyż w Egipcie nigdy nie było takiej liczby niewolników.

Praca egipskich chłopów przy budowie piramid przypominała uczestnictwo średniowiecznych i współczesnych wiernych w budowie kościołów. Piramidy miała za zadanie wieczne przechowanie w stanie nienaruszonym boskiego ciała władcy, przez co zapewniały mu nieśmiertelność. Po złożeniu mumii w komorze grobowej wejścia do piramid były zamurowywane i starannie maskowane. Zabiegi te jednak nie uchroniły mumii władców przed profanacją i obrabowaniem z precjozów jeszcze w okresie starożytności (Pierwszy Okres Przejściowy).




Piramidy w Ameryce Południowej i Środkowej 

Piramida Słońca w Teotihuacán



W prekolumbijskich kulturach Meksyku i Peru była to wysoka, schodkowa podbudowa świątyni. Niekiedy w takiej piramidzie mieściła się komora grobowa (Palenqué). Piramidy najczęściej wznoszono z cegły i licowano kamieniem. Na szczytowej platformie znajdowała się właściwa świątynia, do której wiodły strome, monumentalne schody (z jednej lub wielu stron). Najstarsze piramidy amerykańskie budowane były na planie koła (Cuicuilco).

Piramida Wnęk



Do największych piramid amerykańskich zaliczyć należy piramidy w Teotihuacán (Piramida Słońca - 207 x 215, wysokość 65 m i Piramida Księżyca - 150 x 120 m, wysokość 43 m). Piramidy zbudowane przez Totonaków posiadają bogatą dekorację rzeźbiarską (El Tajín). Piramidy Azteków mają mniej ozdób i są strome.

El Castillo w Chichén Itzá


W kulturach Ameryki Południowej wznoszono wysokie budowle z niewypalanej cegły (adobe) o kształtach piramidy (np. Piramida Słońca i Piramida Księżyca w Moche).

kontakt: 


Na podstawie: WIEM