Praca Magisterska Senator Anike, obroniona na ocenę Bardzo Dobrą, recenzje pracy poniżej
1. Senator Anike - dostarczone materiały: 20 wydań "Kuriera Cesarskiego", praca "Niezbędnik Leblandczyka".
- "Kurier Cesarski" dostępny jest na stronie: http://leblandia.republika.pl/kurier.htm
- Praca "Niezbędnik Leblandczyka" poniżej:
MINISTERSTWO PROPAGANDY CESARSTWA LEBLANDII
SENATOR ANIKE,
MINISTER PROPAGANDY
RED. NACZ. "KURIERA CESARSKIEGO"
PREFEKT PROWINCJI GARGIA
LebenCity 2002.10.22
!
! wydrukować, opanować i powiesić nad łóżkiem!
! poniższy tekst jest pierwszym niezbędnikiem, którego treść
! znać powinien każdy obywatel Leblandii.
! Znajomość tego dokumentu pomoże mu w życiu w naszym kraju!
--------------------------------------------------------------------------------
NIEZBĘDNIK LEBLANDCZYKA ver. 1/2002
1. Bycie obywatelem Cesarstwa Leblandii jest powodem do dumy i radości!
2. Cesarstwo Leblandii jest największym polskim państwem wirtualnym (źródło: "Wprost" 16 czerwca 2002 - str. 60-61), podobnie jak Stany Zjednoczone Ameryki Północnej w realnym życiu. Niestety, podobnie jak to jest w przypadku Stanów Zjednoczonych, znajdują się mniejsze i mniej cywilizowane państwa, które Leblandii nie lubią i które chciałyby zniszczyć to, co osiągnęliśmy. Dlatego każdy obywatel powinien być czujny!
Więcej o naszych sukcesach w Ministerstwie Propagandy http://leblandia.republika.pl/propaganda.htm
3. Cesarstwo Leblandii nie prowadzi aktualnie żadnej wojny, nie ma zamiaru prowadzić jej w najbliższej przyszłości. Dysponujemy jednak odpowiednimi środkami, aby taką wojnę prowadzić, ale jedynie wtedy, gdy zostaniemy przez kogoś zaatakowani. Pokojowy charakter Leblandii podkreśla Konstytucja:
"Cesarstwo Leblandii dazyc bedzie do pokojowego wspolistnienia z
innymi Narodami i Panstwami, stawiajac zasady dyplomacji i
porozumienia na pierwszym miejscu, nie tracac jednak tym samym
znaczenia miedzynarodowego, pozycji mocarstwa i praw z tym
zwiazanych." (art. 5 § 3 projektu). Jak napisał Cesarz :
"Zapis ten dodany zostal, aby pokazac wszem
i wobec, iz naczelnym celem polityki Cesarstwo Leblandii jest
pokojowa wspolpraca a nie polityka zaborcza, jako to niektore panstwa
usiluja innym wmowic."
4. W imieniu Cesarstwa Leblandii wypowiadać się może tylko Cesarz Marcus Lebenciusz Augustus Wspaniały
(cesarz_@_leblandia.prv.pl, marcus.vs_@_wp.pl). Wypowiadać się też może Minister Propagandy (czyli ja;-) - Anike:
anike_@_gazeta.pl). Jeżeli otrzymasz e-mail od kogoś innego, kto wypowiada się w imieniu Leblandii zawiadom Cesarza.
5. Istnieje kilka polskich państw wirtualnych. Z pięcioma z nich utworzyliśmy Pakt Leblandzki, będący największą tego typu organizacją obronną na świecie!
6. Każdy Leblandczyk otrzymując obywatelstwo Leblandii otrzymuje własny dom oraz rozpoczyna życie w naszym kraju. Zostaje dopisany do listy dyskusyjnej leblandia@yahoogroups.com, na której odbywa się korespondencja pomiędzy władzami Cesarstwa a obywatelami. Jako obywatel będziesz otrzymywał taką korespondencję, aby wiedzieć, co dzieje się w kraju. Nie zdziw się więc, jeżeli otrzymasz takie e-maile.
7. Raz na miesiąc wydawany jest "Kurier Cesarski" będący oficjalnym organem prasowym Leblandii. Każdy zapisany na listę dyskusyjną otrzyma go do swojej skrzynki pocztowej, "Kurier Cesarski" omawia politykę zagraniczną i wewnętrzną kraju, przedstawia wiadomości z Internetu, ma nawet kącik kucharski z przepisami z różnych części Leblandii (jak wiadomo Leblandia zajmuje wiele wysp - od tropików do mrozów).
8. Każdy obywatel Leblandii powinien dbać o rozwój stron Leblandii oraz o jej dobre imię w Internecie. Cesarstwo Leblandii daje ogromne możliwości awansu, jeżeli tylko rozpocznie się pracę. Leblandia podchodzi do tego bardzo poważnie - u nas nikt nie zostaje generałem od razu, jak w niektórych państwach. Aby nim zostać, trzeba pracować. I to dużo! Chcesz pracować - pisz do Cesarza!
9. Pewne państwa potrafią prowadzić opartą na kłamstwie agresywną politykę propagandową, oskarżając nas o najróżniejsze rzeczy. Oskarżano nas już np. o to, że kogoś zaatakowaliśmy, że Leblandia stworzyła wszystkie państwa Paktu Leblandzkiego, że w ogóle się nie liczymy. Ostatnio oskarżano nas, że to my stworzyliśmy Republikę Brunlandu - pamiętacie odpowiedź Cesarza, który wykrył to chaniebne kłamstwo! Nie zawsze łatwo być obywatelem narodu, dla którego liczą się zasady, współpraca i rozwój. Niektórzy próbują nam to popsuć. Ale my jesteśmy Leblandczykami. I tak jak USA wygrały i my wygramy! Przetrwamy i wygramy! Już wygraliśmy!
10. Na zakończenie przedstawię, co już Leblandia osiągnęła. Jakie są nasze zasady i nasze cele:
System Polityczny:
Leblandia jest Cesarstwem.
W myśl Konstytucji Cesarstwa Leblandii: "Władza zwierzchnia w Cesarstwie Leblandii należy do Cesarza". (art. 2). Cesarz jest najwyższym przedstawicielem Leblandii. Do jego uprawnień należy między innymi powoływanie i odwoływanie członków Rady, Senatu, Prefektów, Sędziów, zawieranie i zrywanie umów międzynarodowych, nadawanie obywatelstwa. Cesarz sprawuje urząd Cenzora, Naczelnego Wodza Armii, Ministra Spraw Zagranicznych, dba o wizerunek Cesarstwa Leblandii w ogólnoświatowej sieci Internet (art. 19). Konstytucja wyraźnie stwierdza, iż "Powołanie Cesarza następuje w drodze dziedziczenia, bądź mianowania przez Cesarza" (art. 20). /wszystkie odwołania do artykułów w tej sekcji dotyczą Konstytucji Cesarstwa Leblandii/
Rada Cesarska.
Rada Cesarska składa się z pięciu członków powoływanych przez Cesarza (art. 21). Głównym zadaniem Rady jest funkcja doradcza przy Cesarzu oraz udział w sprawowaniu polityki wewnętrznej i zewnętrznej Cesarstwa Leblandii (art. 23).
Cesarski Sąd Leblandii
Cesarski Sąd Leblandii składa się z przewodniczącego (Cesarza) i sędziów Sądu (art. 29). Do zadań Cesarskiego Sądu Leblandii należy: rozstrzyganie sporów między organami władzy Cesarstwa, między obywatelami i organami władzy Cesarstwa, między obywatelami oraz ustalanie powszechnie obowiązującej wykładni prawa (art. 31).
Senat Leblandii
Senat Cesarstwa Leblandii pełni funkcje reprezentacyjne i doradcze (art. 35). Cesarz może mianować Senatorem osobę szczególnie zasłużoną dla rozwoju Cesarstwa Leblandii (art. 36).
Zmiany Konstytucji
Uchwalanie Konstytucji: Swój projekt Konstytucji każdy obywatel przedłożyć może Cesarzowi lub jednemu z członków Rady. Cesarz po wysłuchaniu opinii przynajmniej trzech członków Rady zatwierdza Konstytucję. Ostateczne prawo głosu w tej kwestii należy do Cesarza, ma on też prawo weta względem postanowień Rady (art. 48).
--------------------------------------------------------------------------------
System Prawny:
Źródła prawa:
Według Konstytucji Cesarstwa Leblandii (art. 37), źródłami prawa są: Konstytucja, dekrety Cesarza, traktat (umowa) międzynarodowa, rozporządzenia Gubernatorów oraz rozporządzenia Cesarskiego Komitetu Kontrolnego.
Każdego obywatela obowiązuje znajomość i przestrzeganie prawa Cesarstwa Leblandii. Do najważniejszych aktów prawnych, których znajomość jest niezbędna, należy zaliczyć: Konstytucję Cesarstwa Leblandii, Dekret Cesarski w sprawie przestępstw i kar, Dekret Cesarski w sprawie wypowiedzi bezpośrednich na Liście Dyskusyjnej Cesarstwa Leblandii. Znajomość tych aktów jest bezwzględnie wymagana. Każdy obywatel powinien także systematycznie sprawdzać, czy akty te nie zostały znowelizowane. Osoby zapisane na Listę Dyskusyjną Cesarstwa Leblandii zostaną poinformowane o wszystkich nowelizacjach.
--------------------------------------------------------------------------------
Lista Dyskusyjna:
W myśl Dekretu Cesarskiego tworzy się Listę Dyskusyjną Cesarstwa Leblandii, działającą na zasadzie swobodnej wymiany korespondencji elektronicznej pomiędzy obywatelami Cesarstwa. Każdy obywatel Leblandii zostaje automatycznie dopisany do Listy. Ustala się adres: leblandia@yahoogroups.com , jako oficjalny adres Listy. Każdy obywatel powinien brać aktywny udział w życiu Cesarstwa poprzez uczestnictwo w Liście. Niemniej jednak, osoby które wypiszą się z Listy nie tracą obywatelstwa, tracą jednakże bierne prawo wyborcze (nie mogą być wybierane czy mianowane na stanowiska państwowe). Lista z założenia służyć ma wymianie korespondencji w sprawach Leblandii a nie wolnej dyskusji na niezwiązane z Cesarstwem tematy.
--------------------------------------------------------------------------------
Geografia:
Cesarstwo Leblandii jest państwem wyspiarskim, położonym wzdłuż Wzniesienia Wschodniopacyficznego. Długość łańcucha wysp to około 3980 km. Zapewnia to bardzo zróżnicowany klimat: od tropikalnego na północy do arktycznego w odległej prowincji Ryndrangh. Cesarstwo podzielone jest na siedem prowincji. Na czele każdej z nich stoi mianowany przez Cesarza Gubernator.
Więcej informacji o prowincjach Cesarstwa Leblandii znajdą Państwo na stronie
http://leblandia.republika.pl/prowincje/prowincje.htm
--------------------------------------------------------------------------------
System gospodarczy i bankowy:
Cesarstwo Leblandii jest z założenie mikronacją, czyli państwem wirtualnym, w którym główny nacisk położono na akcenty niepodległościowe i prawne, nie zaś na gospodarkę czy bankowość. Dlatego też, nasz system gospodarczy jest ukształtowany jedynie w zarysie, zaś bankowy prawie wcale. Zdajemy sobie sprawę, iż są twory z zaawansowanym systemem bankowym, jednakże twory te nie można nazwać mikronacjami, czy też państwami wirtualnymi w pełnym zakresie, gdyż ich wygląd przypomina bardziej grę RPG (każdy obywatel odgrywa jakąś rolę - jeden ma firmę, drugi dom, trzeci jest kupcem itd. itp.). My zaś nastawiamy się bardziej na rozrywkę intelektualną, nie zaś na odtwarzanie pewnych akcentów życia... Poza tym, u nas domy są dla każdego za darmo i nie trzeba jakichś zabiegów, aby je otrzymać :-)
--------------------------------------------------------------------------------
Pakt Leblandzki:
Pakt Leblandzki został powołany do życia 23 listopada 2001, kiedy to miało miejsce podpisanie Traktatu Leblandzkiego przez Cesarstwo Leblandii i Sułtanat Al-Farun. W ciągu kolejnych miesięcy inne polskojęzyczne państwa wirtualne decydowały się na przystąpienie do Paktu, którego głównym celem stała się współpraca międzypaństwowa i wzajemna obrona. Więcej: Strona Paktu Leblandzkiego.
14 stycznia 2002 - przystąpienie do Paktu Królestwa Podland, jako państwa sprzymierzonego.
19 lutego 2002 - przystąpienie do Paktu państwa State of God, jako państwa sprzymierzonego - aktualnie Chanlandia.
2 marca 2002 - przystąpienie do Paktu Cesarstwa Aztec jako państwa sprzymierzonego.
14 marca 2002 - przystąpienie do Paktu Baronii Zarakata jako państwa sprzymierzonego.
--------------------------------------------------------------------------------
źródła:
1. http://leblandia.republika.pl z podstronami
2. leblandia@yahoogroups.com
3. wypowiedzi Cesarza Marcusa Lebenciusza Augustusa Wspaniałego
4. "Wprost" 16 czerwca 2002 - str. 60-61
5. wypowiedzi z list dyskusyjnych innych państw wirtualnych oraz z prasy internetowej wydawanej w tych państwach
6. strony innych państw wirtualnych, organizacji międzynarodowych i prywatne
Pracę tą stworzono w porozumieniu z Uniwersytetem Cesarstwa Leblandii
http://leblandia.republika.pl/uniwersytet.htm
Senator Anike, LebenCity 2002
All rights reserved.
Żadna część tej pracy nie może być przytaczana bez zgody Uniwersytetu Cesarstwa Leblandii
RECENZJA do pracy magisterskiej senator Anike
Recenzent:
prof. dr hab. Magda Hasse
rektor Akademii Królewskiej
w Cyberii i Sarmacji
promotor prac naukowych
„Niezbędnik Leblandczyka” jest zbiorem instrukcji i
informacji przeznaczonych
dla osób związanych z Cesarstwem Leblandii. Zawiera informacje na temat
konstrukcji
i funkcjonowania Cesarstwa oraz szereg praktycznych porad dla osób, które
niedawno
zamieszkały w tym państwie i nie posiadają pełnej orientacji o
zasadach współżycia.
Oczywiście nie sposób nie dostrzec pewnego samouwielbienia w tekście
pracy, jednak
jeżeli przyjmiemy, że „Niezbędnik” jest jednocześnie
swoistą formą reklamy Cesarstwa,
wówczas konwencja ta nie razi.
W pracy tej dostrzec można elementy historyczne, retrospektywne odwołanie
się do
stosunków międzypaństwowych, przytaczanie analogii z życia realnego,
apoteozę USA.
Autorka korzystała z różnych źródeł, co jest niewątpliwym pracy
tej atutem, nadającym
jej dużą wiarygodność. Równoważy ona w pewnym stopniu wspomniane wcześniej
elementy reklamowe i pochwalne, które nie posiadaja tak istotnego
znaczenia merytorycznego.
Podsumowując - praca jest niezwykle przydatna z praktycznego punktu widzenia
i może
stanowić wzór dla innych państw w zakresie informacji.
Pewne braki w samej konstrukcji
pracy, polegajace na niezbyt dopracowanym planie tematycznym nie mogą umniejszyć
wartości „Niezbędnika” jako pracy nadzwyczaj przydatnej, wręcz
niezbędnej dla mieszkańców
Cesarstwa Leblandii.
Jako recenzent ocenianiam tę pracę - w skali ocen: doskonała - bardzo
dobra - dobra -
dostateczna i niedostateczna na
ocenę bardzo dobrą.
Magda Hasse
RECENZJA do pracy magisterskiej senator Anike
Recenzent:
Pretor Marcin Paluszczak
członek Rady Leblandii
recenzent prac naukowych Uniwersytetu Leblandii
Praca Senator Anike, Naczelnej Minister Propagandy i red. nacz. "Kuriera Cesarskiego" nosi tytuł "Niezbędnik Leblandczyka". Po uważnej jej lekturze uznałem, że tytuł jest bardzo trafnie dobrany i dobrze oddaje zawartość pracy, czyli parafrazując Woody Allena "wszystko co chciałbyś wiedzieć o Leblandii, ale boisz się zapytać";-). "Niezbędnik Leblandczyka" składa się z dwóch części. Czytając pierwszą część złożoną z 10 punktów, bardzo wyraźnie widać niepowtarzalny styl red. Anike, gdzie obok faktów dotyczących funkcjonowania Leblandii od strony praktycznej, możemy posmakować ostrego pióra Minister Propagandy dokonującej oceny panujących stosunków politycznych. Jedyna uwaga do tej części pracy odnosi się do pkt. 4, w którym red. Anike pisze, że tylko Cesarz i ona sama mogą się wypowiadać w imieniu Cesarstwa. W związku z tym, co z innymi członkami Rady a przede wszystkim zdaniem Pani Cesarzowej. Rozumiem, że właśnie tak to wygląda od strony praktycznej ( głos zabierają Cesarz i Minister Propagandy ), ale uważam, że teoretycznie prawo takie powinno przysługiwać trochę szerszemu kręgowi osób "ze świecznika władzy". Można oczywiście zawrzeć klauzulę, że prawo takie przysługuje wymienionym osobom po konsultacji z Cesarzem i jego aprobacie, ale tak czy inaczej kwestię tą można uregulować bardziej szczegółowo. Mam nadzieję, że kolejny "Niezbędnik Leblandczyka" opisze ją już bardziej szczegółowo.
Druga część Poradnika ma forme bardzo zwięzłą i skonkretyzowaną. Podoba mi się taki układ. W krótkich ustępach zawarte są opisy systemu prawnego,
politycznego, gospodarczego, opis geograficzny, zasady funkcjonowania listy dyskusyjnej, będącej istotnym elementem internetowego państwa, oraz krótkie review Paktu Leblandzkiego, które pozwalają obywatelowi Leblandii usystematyzować wiedzę na temat swojego państwa, a potencjalnym obywatelom dowiedzieć się czym jest Leblandia. Umieszczenie w jednym tekście informacji o najważniejszych aspektach funkcjonowania Leblandii jest bardzo poręczne. Dobrym rozwiązaniem byłoby umieszczenie "Poradnika Leblandczyka" na stronie głównej, tak że szukający informacji czytelnik, miałby ją "pod ręką", choć nie oznacza to, że miałoby to zniechęcać kogokolwiek do szukania informacji u jej źródła. Uważni i dociekliwi maja przecież dostęp do wszystkich aktow prawnych, wydanych Kurierów Cesarskich oraz całej bogatej w treści witryny Cesarstwa Leblandii.
Na koniec pozytywnie wypada ocenić fakt przytoczenia różnorodnych źródeł wykorzystanych do napisania pracy. Mogły jedynie zostać podane linki do stron innych państw wirtualnych i międzynarodowych organizacji, chociaż z drugiej strony zainteresowani tą tematyką mogą dotrzeć do tych adresów bez większego trudu. Ale to tylko takie małe "ale".
Ocena:
Oceniając tę pracę trzeba wziąć pod uwagę fakt, że red. Anike włożyła duży nakład własnej pracy w rozwój Cesarstwa oraz to, że jest to
w ogóle pierwsza praca będąca przedmiotem obrony na Uniwersytecie Cesarstwa Leblandii. Z kolei, krótka i skonkretyzowana forma oraz uniwersalny temat sprawiają, że nie zalegnie ona półkach biblioteki i nie "obrośnie kurzem" a będzie służyć naszym obywatelom Leblandii tylko. Czekam na kolejne części Poradnika i nie pozostaje mi nic innego jak ocenić wspomnianą pracę na ocene bardzo dobrą.
Marcin
Paluszczak
Copyright (c) by Cesarstwo Leblandii 2001-2002
All rights reserved.
http://leblandia.republika.pl