Herb Cesarski - zdjęcie dostępne on-line.

Miesięcznik

E-Kurier Cesarski

26 NUMER!

Numery Archiwalne

Cesarz Marcus Lebenciusz Augustus  Wspaniały 24.04.2003

LebenCity

Nr 4/2003 (26) Cena: 0 Lbn (Leben)
Działy tematyczne:

Nowinki z Internetu:

Ciekawostki - mks_vir wykrywa dialery

Program mks_vir od wersji z dnia 22 kwietnia 2003 posiada opcję "wykrywaj dialery jako niebezpieczne programy" pozwalającą na wykrycie instalacji w systemie dialerów.

Dialery są programami, czesto instalowanymi bez wiedzy lub korzystając z niewiedzy użytkownika, których działanie polega na przestawianiu ustawień połączenia modemowego, tak by wybierany był numer płatny typu 0-700.

Efektem działania dialerów są ogromne rachunki za połączenia telefoniczne. W wielu przypadkach dialery posiadają również funkcje, które można uznać za bezprawne.

Wersję demonstracyjną programu MKS_VIR możesz pobrać ze strony producenta: http://download.mks.com.pl/pobierz-demo.html 

źródło: MKSVir

 

Potęga Internetu 


6,07 mln osób, czyli 20,6 proc. Polaków w wieku od 15 do 75 lat korzysta z internetu. Ok. 2 mln Polaków: codziennie - podaje SMG/KRC.

6,07 mln osób, czyli 20,6 proc. Polaków w wieku od 15 do 75 lat korzysta z internetu - wynika z badań NetTrack (na koniec marca 2003 roku), przeprowadzonych przez SMG/KRC Poland Media SA. 
Przed miesiącem SMG/KRC podawał, że z internetu korzysta 5,95 mln osób, czyli 20 proc. populacji. 

Według badań, 30,7 proc. osób mających dostęp do internetu korzysta z niego codziennie, 27,7 proc. kilka razy w tygodniu, 19,8 proc. raz na tydzień, a 12,5 proc. kilka razy w miesiącu. Nieco ponad 9 proc. badanych korzysta z internetu raz w miesiącu lub rzadziej. 

Blisko połowa badanych (47,9 proc.) korzysta z internetu w domu, jedna czwarta (23 proc.) w pracy, 33,3 proc. w szkole lub na uczelni, 14,6 proc. u znajomych, a 22,8 proc. w kawiarni internetowej. 

źródło: les, pap, wprost 

GOORU.PL - Nowa Wyszukiwarka


W polskiej sieci zadebiutowała nowa wyszukiwarka - GOORU.pl, łącząca w sobie jak zapewniają autorzy, najlepsze cechy funkcjonalności i wszystko to co wymagają od dobrej wyszukiwarki internauci. Wśród najważniejszych należy wymienić: stopień trafności, ilość zindeksowanych stron www oraz szybkość wyszukiwania. GOORU.pl charakteryzuje się dobrym współczynnikiem trafności, już w pierwszych kilku wynikach znaleźć można strony z odniesieniami do szukanej informacji. Trafność wyników można zwiększyć i dopasować, korzystając z możliwości szukania zaawansowanego. Bardzo istotną rolę w zawężaniu i precyzyjnym wyszukiwaniu odgrywa funkcja ''szukania w wynikach''. GOORU.pl posiada indeks stron internetowych, który zawiera około 20 milionów dokumentów. Indeksowanie są nie tylko strony z domeny .pl, ale również polskie strony z innych domen internetowych.

http://gooru.pl 

źródło: Enter.pl

 



Niebo w maju 2003

W połowie Maja około północy góruje Wolarz (Boo) ze swoją najjaśniejszą gwiazdą – Arkturem (0,16 mag). Nisko nad horyzontem dokładnie na południu można też dostrzec niepozorne gwiazdy Wagi (Lib). Ku zachodowi podąża Panna (Vir) z Kłosem – gwiazdą o jasności 1,04 magnitudo. Dwie wymienione gwiazdy łatwo odnaleźć, przedłużając łuk dyszla Wielkiego Wozu. Coraz wyżej pojawia się Skorpion (Sco), którego najdogodniej będzie obserwować na przełomie maja i czerwca oraz Wężownik (Oph) i Wąż (Ser). Ponadto wysoko nad horyzontem obok Wolarza podziwiać można „tułów” Herkulesa (Her) i piękny łańcuch gwiazd wchodzących w skład Korony Północy (CrB).

W tym miesiącu dzień wydłuży się o ponad godzinę. 21 maja Słońce wstąpi w znak Bliźniąt.




Źródło:  Astronews 

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź strony Leblandzkiej Agencji Kosmisznej, gdzie codziennie publikujemy AstroNEWS! (z realnego świata!). Zapamiętaj: http://leblandia.republika.pl/lak/lak.htm 


Nowe wersje dystrybucji systemu Linux

LINUX KNOPPIX

(dane za PCWorld, który zamieścił w numerze 4/2003 pełną wersję systemu Knoppix na coverCD)

Co to jest Knoppix?

Knoppix to Linux dla każdego. Dystrybucja nie wymaga instalacji i pozwala bez ryzyka czy wysiłku wypróbować Linuksa.

Knoppix (Knopper's Unix) jest nietypową dystrybucją (wersją) Linuksa, specjalnie przygotowaną do uruchomienia wyłącznie z płyty CD/DVD, bez instalowania na twardym dysku. Opracował ją Klaus Knopper, który chciał swoim przyjaciołom korzystającym z MS Windows zademonstrować Linuks i programy do tego systemu.

To system idealny do rozpoczynania przygody z Linuksem, którego instalacja na twardym dysku zawsze wymaga utworzenia przynajmniej dwóch dodatkowych partycji, co wielu osobom uniemożliwia wypróbowanie tego systemu. Uruchamiając Knoppix, niczym nie ryzykujesz, bo wszystkie partycje na twardym dysku są ustawiane w trybie read only (tylko do odczytu), nie ma zatem żadnego ryzyka przypadkowej utraty danych. Jeśli jednak Knoppix spodoba ci się, możesz go zainstalować na stałe – szczegółowy opis, jak to zrobić, znajdziesz wewnątrz numeru.  

Knoppix ma zaawansowane funkcje wykrywania sprzętu i przeważnie bez problemu wykryje twoją kartę graficzną, dźwiękową, monitor czy kartę sieciową. Potrafi automatycznie rozpoznać i obsługiwać wiele rodzajów kart graficznych, dźwiękowych, nagrywarek CD-RW, urządzeń SCSI, USB i innych. Może służyć nie tylko jako wersja demonstracyjna, ale i szkoleniowa, do nauki Linuksa czy nawet generalnie Uniksa, a bardziej zaawansowanym użytkownikom - jako system awaryjny pozwalający na „uratowanie” systemu zainstalowanego na twardym dysku.

Dystrybucja ma jeszcze jedną zaletę – zawiera zbiór najnowszych wersji oprogramowania linuksowego. Generalnie są nowsze niż w większości dystrybucji tradycyjnych, W dodatku Knoppix zawiera starannie dobrany zestaw programów – głównie do środowiska graficznego KDE. Znajdziesz tu pakiety biurowe, gry, narzędzia dla programistów, programy multimedialne oraz internetowe. Mimo że jest uruchamiany z CD-ROM-u, zawiera pełną obsługę sieci i kilkadziesiąt programów internetowych - w tym serwer WWW, bazę danych SQL, serwer FTP i pocztowy. Może działać w sieciach lokalnych, zarówno pracujących z Windows 95/98/2000/XP (obsługa protokołu SMB), jak i uniksowych (protokół NFS). Zawiera pełny zestaw narzędzi dla programistów - od kompilatora C/C++, przez języki skryptowe, do zintegrowanych środowisk działających w KDE.

Knoppix mieści się na jednym CD-ROM-ie, a jednak zawiera około 2 GB programów, bo cała zawartość została skompresowana. Po uruchomieniu systemu z CD-ROM-u tworzony jest duży RAM-dysk (zajmujący całą dostępną pamięć RAM), do którego zawartość płyty zostaje załadowana metodą kompresji „w locie” (on-the-fly). Mimo zastosowania takiej techniki Knoppix działa zadowalająco szybko na przeciętnym sprzęcie. Jakość dystrybucji jest wysoko oceniania zarówno przez użytkowników, jak i linuksowych specjalistów ponieważ za podstawę służyła inna dystrybucja Linuksa - GNU/Linux Debian (#www.debian.org#), uważana przez wielu za niezwykle stabilną i dopracowaną.

Więcej informacji

Wyczerpujące informacje, porady, wskazówki i dokumentację na temat Knoppiksa i pracy z nim znajdziesz pod adresem #www.knoppix.net#. Nowe wersje pojawiają się co kilka miesięcy i zawierają uaktualnienia oprogramowania, a najnowsze są dostępne w postaci gotowego do nagrania obrazu ISO płyty CD-ROM i można je ściągnąć z kilkunastu serwerów na całym świecie, m.in. z:

ftp://sunsite.icm.edu.pl/pub/Linux/distributions/knoppix/

ftp://ftp.gwdg.de/pub/linux/knoppix/

http://ftp.gwdg.de/pub/linux/knoppix/

ftp://ftp.uni-kl.de/pub/linux/knoppix/

http://ftp.tu-chemnitz.de/pub/linux/knoppix/

http://ftp.freenet.de/pub/ftp.uni-kl.de/pub/linux/knoppix/

www.linuxtag.org/knoppix/

 

Uruchamianie Knoppixa

Uruchamianie Knoppiksa jest bardzo proste, a dzięki dodatkowym opcjom dostępnym w czasie startu możesz zadecydować, jak system będzie wyglądał.

W przypadku płyty CD-R nagranej z obrazu ISO, wystarczy włożyć płytę do napędu i ustawić w BIOS-ie opcję uruchamiania komputera z napędu CD-ROM.

Na ekranie startowym Knoppiksa możesz wpisać dodatkowe parametry startowe (po znaku zgłoszenia boot:).

Jeśli coś pójdzie nie tak albo nie wiesz, jak zakończyć pracę z systemem lub dowolnym programem, wystarczy zrestartować komputer przyciskiem Reset. Nie utracisz żadnych danych.

Wymagania sprzętowe

Przed uruchomieniem Knoppiksa warto się zapoznać z wymaganiami sprzętowymi tej dystrybucji Linuksa. Nie są, na szczęście, wygórowane (dowolny procesor zgodny z architekturą Intela, karta grafiki zgodna z SVGA, mysz PS/2 lub USB), jedynym wyjątkiem jest pamięć RAM. Knoppix tworzy RAM-dysk, który emuluje twardy dysk i im więcej RAM, tym rzadziej musi odczytywać dane z płyty CD (co jest czasochłonne). Oto minimalne wartości: 16 MB pamięci RAM do trybu tekstowego, ale co najmniej 82 MB do trybu graficznego, w którym uruchamiane jest środowisko KDE. Jeśli będziesz korzystać z aplikacji biurowych, musisz mieć co najmniej 128 MB. Obsługiwana jest większość nowoczesnych urządzeń peryferyjnych, w tym FireWire, USB, nagrywarki CDRW i SCSI.  

źródło: PCWorld

Polska nieoficjalna strona Knoppixa: http://roszczuk.republika.pl/knoppix/main.html 

Jeżeli kogoś z Was szczególnie zainteresował system Linux, zapraszam do odwiedzenia następujących stron:

http://linux.pl - http://www.linux.com - http://linuxnews.plhttp://linuxweb.linuxindex.pl 

oraz

   

Marta


WARTO TO MIEĆ

CZEŚĆ 4:

W części 1 opisałam oprogramowanie Antywirusowe, w części 2 oprogramowanie anty-spyware w części 3 zaś ściany ogniowe. Teraz nadeszła kolej, aby bliżej przyjrzeć się kolejnym programom, które zabezpieczą nasz komputer. W tym miesiącu zapoznam Was z oprogramowaniem narzędziowym (tzw. utilities). 

PROGRAMY NARZĘDZIOWE:

Na początek trzeba postawić sobie pytanie, co to takiego i do czego służy? 

Głównym zadaniem tego oprogramowania jest dbanie o to, aby nasz komputer był jak najdłużej w jak najlepszej formie. Programy te, a właściwie już pakietu programów, potrafią dokonać wszystko to, czego nie potrafi dokonać sam system operacyjny. Co prawda, w najnowszych wersjach systemu Windows wbudowano wiele ciekawych narzędzi (jak np. program sprawdzający integralność danych - ScanDisk, program do defragmentowania dysków Defrag), jadnakże programy te traktować należy raczej jako narzędzie podstawowe, gdyż niestety nie zawierają żadnych zaawansowanych funkcji. Programy te faktycznie dają sobie radę z problemami, jakie często zdarzają się podczas użytkowania komputerów, nie są jednak w stanie pomów przy większej awarii (utrata danych, potrzeba usunięcia zbędnych plików tymczasowych, ActiveX, instalacji i deinstalacji oprogramowania, monitorowania procesów systemowych czy dokładnego monitorowania wszystkiego, co zachodzi w systemie).

Od dłuższego czasu najlepszym pakietem oprogramowania narzędziowego jest pakiet Norton SystemWorks. Przedstawiamy jego najnowsze wydanie:   

NORTON SYSTEM WORKS 2003 PRO

Pakiet Norton SystemWorks™ 2003 Professional oferuje zaawansowane narzędzia do rozwiązywania problemów pozwalające zwiększyć wydajność komputera PC. W jago skład wchodzą nagrodzone produkty firmy Symantec i inne cenne narzędzia, które pozwalają chronić komputer PC przed wirusami, optymalizować wydajność, diagnozować i rozwiązywać problemy, przywracać dane po awarii, usuwać niepotrzebne pliki pobierane z Internetu oraz utrzymywać połączenia modemowe z Internetem.

Produkt zawiera:
- Norton AntiVirus 2002
- Norton Utilities 2002
- Norton CleanSweep 2002
- Roxio GoBack 3 Personal Edition - służy do szybkiego odzyskania
  działającego systemu po wadliwej instalacji oprogramowania lub innych
  katastrofalnym dla systemu zmianach.
- Norton Ghost 2002
- WinFax 10.0 (wersja Basic)

cena: około 540 zł

 

NORTON UTILITIES 2002

Program Norton Utilities jest pakietem programów rozwiązujących problemy, jak i zwiększających efektywność i szybkość komputerów dla systemów operacyjnych: Windows XP, Windows NT/2000, Windows 9x/ME, czy MacintoshTM. Pakiet występuje samodzielnie, wchodzi też w skład bardziej zaawansowanego SystemWorks 2003.. Korzysta z niego ponad 15 milionów zarejestrowanych użytkowników na całym świecie. Program zapobiega konfliktom oprogramowania, zabezpiecza przed stratą plików, zawieszeniami komputerów, blokadami i innymi problemami występującymi w Windows.

W pełni zintegrowana suita narzędzi dla użytkowników Windows XP/2000/NT/Me/98. Norton DiskDoctor wykrywa i naprawia problemy dyskowe, a Norton SpeedDisk optymalizuje ich pracę poprzez zapewnienie szybszego dostępu do plików. Norton WinDoctor diagnozuje i rozwiązuje problemy powstające w systemie z winy oprogramowania lub sprzętu. Pracujący w tle Norton System Doctor monitoruje pracę systemu aby zapobiec potencjalnym kłopotom. Norton Protected Recycle Bin pozwala odzyskać skasowane bądź nadpisane pliki. Wipe Info umożliwia nieodwracalne ununięcie danych, które nie powinny być już przez nikogo odzyskane. Produkt zawiera boot'owalny CD-ROM, który pozwala uruchomić większość programów bez konieczności ich instalacji.

 

 

 

 

 

 

<--- Norton SystemWorks 2003 PRO

 

 

 

 

cena Norton Utilities: około 220 zł

źródło: Deltasoft, Norton

 

Podsumowując oprogramowanie typu utilities zaliczyć należy do komputerowego niezbędnika każdego internauty, któremu zależy na bezpieczeństwie i komforcie pracy z komputerem.  

Osoby, które szczególnie zainteresowały się tematem powinny sięgnąć po jedną ze specjalistycznych publikacji. Szczególnie polecam:

http://www.chip.pl/arts/archiwum/kts/ktsar_53610.html 

http://www.pcworld.pl/artykuly/4542.html 

http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_24267.html 

http://www.enter.pl/szukaj/wyniki.asp?plik=/ent2002/01/testy_wszechstronna.asp 

http://www.pcworld.pl/artykuly/22051.html 

http://helion.pl/ksiazki/rozkom.htm - Rozbudowa i naprawa komputera. Książka opisująca w dokładny sposób funkcjonowanie komputera, jego podzespoły oraz możliwe komplikacje. 

Wersje Testowe opisywanego oprogramowania możesz pobrać ze działu DOWNLOAD ze strony producenta: http://www.symantec.com 

W następnym miesiącu kolejne programy, których użycie może uratować często wiele godzin naszej pracy.

Marta

 


Wirusy atakują...

Jak już od dłuższego czasu wiadomo, Internet stał się siedliskiem różnego typu paskudztw atakujących komputery użytkowników sieci. Prym wiodą tutaj wirusy, których pojawiło się ostatnio całkiem sporo:

I-Worm.Mintal

Jest to robak rozprzestrzeniający się przez sieć Internet jako załącznik zainfekowanych wiadomości e-mail. Działa wyłącznie na komputerach z zainstalowanym programem pocztowym TheBat!. Wirus powstał przy pomocy środowiska programistycznego Delphi.

Win32.LazyMin

Rezydentny, zaszyfrowany wirus Win32 o rozmiarze około 30 KB. Atakuje pliki posiadające rozszerzenie EXE. Kod wirusa znajdujący się w zainfekowanym pliku składa się z dwóch części - instalującej oraz głównej. 

Wirus wyposażony jest w procedurę backdoor, która nawiązuje połączenie z Internetem i oczekuje na następujące polecenia od hakera:

I-Worm.Yanker

Jest to bardzo niebezpieczny wirus. Rozprzestrzenia się przez sieć Internet jako zainfekowane archiwum RAR załączony do wiadomości e-mail.

Zainfekowane wiadomości e-mail posiadają następujące pola:

Temat: Hi,my new webpage ;o)

Treść:

Hi:
Here is my new webpage. Please check it, and give Me some Advice.

Nazwa załącznika: webpage.rar

Zainfekowane archiwum RAR zawiera plik "webpage.htm" oraz folder "images", w którym zapisane są składniki robaka.

Więcej informacji o wirusach możecie odnaleźć na: www.mks.com.pl oraz www.idg.pl  i wiruspc.com.pl POLECAMY!


 PATCHE I POPRAWKI ZWIĄZANE Z BEZPIECZEŃSTWEM

UWAGA - LUKA W INTERNET EXPLORERZE!

Osoby używające następujących wersji IE:
Internet Explorer 5.01 (Service Pack 3 required to install update) 
Internet Explorer 5.5 (Service Pack 2 required to install update) 
Internet Explorer 6.0 Service Pack 1 (SP1) 
Internet Explorer 6.0 

powinny natychmiast zainstalować udostępnioną właśnie przez Microsoft poprawkę związaną z wykrytą luką w bezpieczeństwie!

Więcej: Microsoft Security Bulletin MS03-015
Security Update for Microsoft Internet Explorer
http://go.microsoft.com/?linkid=129146 

LUKA W OUTLOOK EXPRESS!

Microsoft poinformował, że w programie pocztowym Outlook Express (Microsoft Outlook Express 5.5, Microsoft Outlook Express 6.0) znajduje się luka, która może umożliwić osobie niepowołanej czytanie plików na dysku komputera 

Więcej:  Microsoft Security Bulletin MS03-014
Security Update for Microsoft Outlook Express
http://go.microsoft.com/?linkid=129147 

źródło: Microsoft


Reklama:

Leblandzka Agencja Kosmiczna

 


 

 


 

Wszystkie informacje zostały zaczerpnięte z Internetu bądź nadesłane przez obywateli Leblandii oraz z prasy (ENTER, PCWorld, NET, INTERNET, LINUX+, CDA i in.)

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych; inne nazwy i znaki handlowe są własnością posiadających je firm i osób. Autorzy stron dołożyli wszelkich starań, aby podane na nich informacje były dokładne i prawdziwe. Nie biorą jednak żadnej odpowiedzialności, ani za ich wykorzystanie ani ich charakter. Nie ponoszą również żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe poprzez informacje udostępnione na tej stronie.

 

 

Redaktor Naczelny wydania: Anike < anike@gazeta.pl >

 

Wydawca: Narodowa Agencja Prasowa Cesarstwa Leblandii

 prasa@leblandia.prv.pl  

Lebencity, 24 kwietnia 2003

 

NAKŁAD :

 

All rights reserved.

http://leblandia.republika.pl