Kofta z migdałami
porcja dla 6 osób przygotowanie 25 minut pieczenie 45 minut
1 kg mięsa jagnięcego lub wolowego,
2 cebule,
2 jajka,
6 łyżek migdałów lub orzechów włoskich,
3 łyżki masła,
1 łyżka posiekanej kolendry,
1 cytryna,
sól, pieprz.
1
Mięso zemleć trzy razy. Jajka roztrzepać w misce, a następnie dodać starte cebule. Mięso połączyć z jajkami i cebulą, dodać sól i pieprz, dobrze wymieszać. Wyrabiać rękoma przez 5 minut. Migdały sparzyć wrzątkiem, obrać i posiekać.
2
Z mięsa uformować 6 płaskich prostokątów, posypać każdy posiekanymi migdałami. Zwinąć w roladę, a następnie uformować na kształt krokiecików.
3
Brytfannę wysmarować tłuszczem, ułożyć na niej kofta, posmarować stopionym masłem i pokropić kilkoma łyżkami wody.
4
Piec rozgrzać do temperatury 180°C. Kofta piec przez 45 minut. Przełożyć na półmisek, posypać kolendra i przybrać kawałkami cytryny. Podawać z ryżem.
źródło: Anna Wielobób
|
Falafel – placuszki z grochu
porcja dla 4-6 osób; moczenie 8 godzin, przygotowanie 2 godz. 35 min; smażenie 10 min
250g grochu włoskiego(cieciorka)
1 łyżka drobno posiekanej zielonej pietruszki
1 łyżka drobno posiekanej kolendry
4-5 cebulek dymek
1 ząbek czosnku
1 łyżeczki kminku
sól i pieprz
1 łyżeczki sody oczyszczonej
olej do smażenia
Groch opłukać zalać wodą i moczyć przez 8 godzin.
Usunąć z wody kawałki skórki, które oddzieliły się od grochu. Odcedzić go, osuszyć na ściereczce i zemleć w maszynce z sitkiem o małych otworach. Groch powinien mieć konsystencję suchego puree.
Pietruszkę i kolendrę posiekać. Wymieszać z grochem. Czosnek i zielone końce cebulki posiekać, a następnie wraz z kminkiem, solą i pieprzem oraz sodą dodać do reszty. Dobrze ugnieść. Wstawić do lodówki na dwie godziny do wyschnięcia.
Lekko zmoczyć ręce. Formować z ciasta kuliki wielkości orzecha włoskiego, a następnie lekko spłaszczyć je na placuszki.
Dużą ilość oleju( na głębokość 3cm) wlać do garnka. Smażyć falafel w gorącym oleju z obydwu stron na brązowy kolor. Obsuszyć na bibułce, a nastepnie podać na półmisku. Falafel można jeść sałatą i chlebem pitta.
źródło:
Encyklopedia Sztuki Kulinarnej, „Kuchnia arabska” Przepisy Danuta Łebkowska I Marek Łebkowski
|
Ryż z soczewicą
Porcja dla 4 osób; moczenie 30 min.; przygotowanie 15 min; gotowanie około godziny.
120g soczewicy
230g ryżu
1-2 łyżki oliwy
woda
1 cebula
2 łyżki sklarowanego masła lub oleju
sól, pieprz
140 ml naturalnego jogurtu
1 łyżeczka mięty
Soczewice przebrać, umyć pod bieżącą wodą. Ryż umyć i moczyć przez 30 min w dużej ilości wody. Stara soczewica również wymaga moczenia.
Soczewicę przełożyć do tak dużego garnka, aby ryz i soczewica wypełniły go do połowy. Zalać wodą na wysokość 3 cm . Zagotować, zmniejszyć ogień i gotować do miękkości (od 15 min do 1 godziny). Dodać wody jeśli trzeba. Stara soczewica wymaga dłuższego gotowania.
Do ugotowanej soczewicy dodać odcedzony ryż. Dobrze wymieszać, dodać sól, pieprz, jedna lub dwie łyżki oliwy i zalać wodą na wysokość 8 cm od dna garnka. Zagotować zmniejszyć ogień zakryć pokrywą i gotować przez 15 min. Sprawdź czy ryz jest gotowy. Jeśli trzeba, gotować jeszcze przez 5 minut.
Cebulę pokroić na plasterki i usmażyć na złoty kolor na maśle lub na oleju. Obsuszyć na bibułce.
Ryż z soczewicą przełożyć do miski, przybrać smażoną cebulą. W osobnej misce podać jogurt wymieszany z miętą.
źródło: Encyklopedia Sztuki Kulinarnej, „Kuchnia arabska” Przepisy Danuta Łebkowska I Marek Łebkowski
|
Czy
wiesz, czym jest Pakt Leblandzki?
Czy wiesz,
że tan największy militarny Pakt wirtualnego świata liczy już sobie 9
państw?
Czy wiesz,
że może wkrótce będzie sobie liczył ich 12?
Czy wiesz,
że Cesarstwo Leblandii jest założycielem tego Paktu i odgrywa w nim
najważniejszą rolę?
Czy wiesz,
że wojska Cesarstwa Leblandii stacjonują na terenie państw wchodzących
w skład Paktu?
Czy wiesz,
że tylko Cesarstwo Leblandii ma swoje bazy wojskowe na terenie innych państw?
Czy wiesz,
że jako obywatel państwa Paktu Leblandzkiego możesz się szkolić w
największej i najbardziej prestiżowej uczelni wojskowej w polskim
wirtualnym świecie - Akademii
Wojskowej Cesarstwa Leblandii?
Czy wiesz,
że Pakt Leblandzki urządza manewry wojskowe - największe tego typu
manewry w polskim wirtualnym świecie?
Teraz już
wiesz...
Dowiedz
się więcej:
http://leblandia.republika.pl/pakt.htm
http://leblandia.republika.pl/wojsko.htm
http://leblandia.republika.pl/armia/Sily Zbrojne Cesarstwa Leblandii.htm
http://www.alfarun.w.interia.pl/konfer.htm
|
Kuchnie afrykańskie
Do dnia dzisiejszego w regionalnych kuchniach afrykańskich ścierają się dwie tendencje: prymitywny sposób przyrządzania potraw, charakterystycznych dla kultury ludności tubylczej oraz narodowych kuchni tych państw, które w czasach kolonialnych dzieliły pomiędzy siebie Czarny Kontynent. Potrawy, jakie docierały na stoły innych krajów, przede wszystkim europejskich i amerykańskich restauracji, to synteza obu tendencji. Wędrówki kulinarne po Afryce można podzielić na podróże po kilku regionach: Najbliżej Europy, po drugiej stronie Morza Śródziemnego, rozciąga się arabski zachód, często zwany Maghrebem, oraz arabski wschód, czyli tzw. Maszrek, którego typowym przedstawicielem jest Egipt. Jeszcze dalej ku Azji zaznaczają się wpływy kultur orientalnych, reprezentowane przez Jordanię, Liban i Cypr. I wreszcie tzw. Czarna Afryka, czyli takie państwa, jak: Madagaskar, Senegal i Wybrzeże Kości Słoniowej. Kultury Tunezji, Maroka i Algierii, a także innych państw arabskich miały bezpośredni kontakt z kulturami: włoską, francuską, hiszpańską, wiele przy tym czerpiąc z religii muzułmańskiej. Również kuchnie tych krajów wywierały na siebie wpływ, co zaowocowało np. potrawami przyrządzanymi na oliwie, z dodatkiem pomidorów, cebuli, czosnku strąków papryki oraz owoców i warzyw południowych. Największe znaczenie mają do chwili obecnej bakłażany i groch włoski czyli ciecierzyca. Tak powstała gastronomia pikantna, aromatyczna o wyrafinowanym smaku. Jednym z przykładów jest arabski kuskus, który zyskał sobie obywatelstwo nawet na francuskim stole. Kuchnia arabska pełna jest dań zawiesistych, z dodatkiem mąki, miodu, cukru, włoskich orzechów, migdałów i daktyli. Dla Europejczyka są one zazwyczaj za słodkie i za tłuste. Ciepłe posiłki spożywa się albo wcześnie rano, albo późnym wieczorem; w dzień obfitemu jedzeniu przeszkadza upał. W jadłospisie ludów Czarnej Afryki głównie miejsce zajmują: ryż, proso, sorgo, fasola, lima, ciecierzyca. Zawierają białko; mięso spożywa się od święta, chociażby ze względu na brak tradycji w hodowli trzody. Dużo jada się owoców, których bogactwo może oszołomić. Ryby w kuchniach afrykańskich zajmują poczesne miejsce, więcej łowi się ich w morzu, stąd na stole pojawiają się gatunki popularne także w Europie. Przyrządza się je smażąc na oleju palmowym lub arachidowym, piekąc na rusztach lub nad ogniskiem, dusząc nawet do dwóch godzin - na bardzo małym ogniu.
źródło:
kuchnia.3miasto.pl
|
Flan karmelowe
Poniższa propozycja jest rodzajem klasycznego flan jajecznego podawanego z karmelem. Można oczywiście wprowadzać do niego różne modyfikacje na przykład zrezygnować z karmelu, a do masy flan dodać czekolady lub zmielonych orzechów. Proponuję również zajrzeć do przepisu na flan waniliowe, którego się nie piecze i które nie zawiera jajek, za to wymaga dodania żelatyny.
Składniki
1 l mleka (proponuję pełnotłuste)
laska wanilii
6 jajek
100 g cukru
cukier na karmel
Przygotowanie
Mleko podgrzać z laską wanilii i po zagotowaniu trzymać na gazie jeszcze przez kilka minut mieszając i uważając, by nie wykipiało.
Jajka ubić z cukrem na puszystą masę.
Przygotować karmel wsypując na patelnię cukier i kilka kropel wody, poczekać, aż stopnieje i zbrązowieje. Więcej informacji na temat robienia karmelu można znaleźć w przepisie na puszysty krem karmelowy.
Przestudzone mleko wlać do masy jajecznej, dobrze wymieszać.
Karmel wlać do żaroodpornego naczynia, następnie przełożyć masę i piec w kąpieli wodnej przez 45 min. w temperaturze 150-180 °C. Aby sprawdzić czy flan się upiekło należy zanurzyć w masę nóż, jeżeli po wyjęciu pozostanie suchy deser jest gotowy.
Flan podawać schłodzone.
Aby uzyskać czekoladową wersję flan należy dosypać startej, najlepiej ciemnej czekolady do masy tuż przed wlaniem jej do żaroodpornego naczynia i zrezygnować z karmelu.
źródło:
desery.prv.pl
|
Puszysty krem karmelowy
Składa się z trzech części przygotowywanych oddzielnie, a następnie delikatnie wymieszanych, dzięki czemu powstaje dwukolorowy, pyszny i lekki krem. Polecam serwować go w dużej salaterce i dzielić na porcje tuż przed spożyciem. Deser najlepiej przygotować i zjeść tego samego dnia, ponieważ zawiera świeże jajko i bitą śmietanę.
czas przygotowania: 30 min.
proporcje dla 4-6 osób
Składniki na karmel
4 łyżki cukru
1 1/2 łyżki wody
2 krople soku z cytryny
200 ml gorącego mleka
Składniki na krem
250 ml mleka
1 łyżka cukru
1 świeże jajko
1 1/2 łyżki mączki kukurydzianej (lub ziemniaczanej)
180 ml śmietany (do ubicia)
Składniki na chrupiące kawałki karmelu zanurzone w kremie
(ten składnik deseru można pominąć)
5 łyżek cukru
2 łyżki wody
2 krople soku cytrynowego
Przygotowanie
Przygotowanie karmelu:
wymieszać na patelni 4 łyżki cukru, 1 1/2 łyżki wody i 2 krople soku cytrynowego. Zagotować nie mieszając. Zmniejszyć ogień, od czasu do czasu poruszać patelnią w jedną i drugą stronę, podgrzewać dopóki nie zrobi się jasnobrązowy karmel. Zdjąć z ognia, lekko ostudzić. Do karmelu wlać gorące mleko i dalej gotować pod przykryciem dopóki cukier dobrze się rozpuści. Zdjąć z gazu.
Przygotowanie kremu: 250 ml mleka, 1 łyżkę cukru, jajko i 1 1/2 łyżki mączki wymieszać dokładnie trzepaczką, zagotować. Następnie zdjąć z ognia i mieszać jeszcze przez 2 min. Przelać przez sitko do półmiska, schłodzić.
Ubić śmietanę. Połowę bitej śmietany dodać do oziębionego kremu, delikatnie wymieszać.
Następnie delikatnie wymieszać karmel z kremem - tak by nie połączyły się całkowicie, ale tworzyły dwukolorową, puszystą masę.
Na koniec dodać resztę bitej śmietany i również lekko wymieszać.
Można jeszcze do kremu dodać pokruszone kawałki karmelu, które przygotowuje się następująco: z 5 łyżek cukru, 2 łyżek wody i 2 kropel cytryny przygotować karmel tak jak w punkcie 1. Gotowy karmel wylać na blachę pokrytą pergaminem, schłodzić. Zdjąć z papieru, wsadzić do torebki foliowej, pokruszyć i dodać do kremu przed podaniem.
źródło:
desery.prv.pl, Eva Koller
|