Herb Cesarski - zdjęcie dostępne on-line.

E-Kurier Cesarski

12 NUMER!

Numery Archiwalne

Cesarz Marcus Lebenciusz Augustus  Wspaniały 4.03.2002

Lebencity

Nr 3/2002 (12) Cena: 0 Lbn (Leben)
Działy tematyczne:

Ciekawostki techniczne:

Witajcie! Znowu się spotykamy. Życzę miłej lektury.

Red. Cichy Kojot

 

A oto newsy ze świata technologii:

 

Konsolowe nowości

AMD też potrafi

Ruch w grafice

Do kieszeni, torby i na biurko

Plany Intela

 

Konsolowe nowości

Ujawniono już szczegóły dotyczące europejskiej premiery konsoli Nintendo GameCube. Równocześnie firma Sega - do niedawna konkurent Nintendo - poinformowała o wycofaniu się z rynku internetowego.

Europejska premiera GameCube nastąpi 3 maja, cena konsoli wyniesie 249 euro. Razem z konsolą pojawi się około 20 gier, w tym tytuły takie jak "Crazy Taxi", "FIFA", "Luigi's Mansion", "Sonic 2", "Star Wars: Rogue Leader", "Tony Hawk's Pro Skater 3" oraz "Wave Race". Kolejne hity zadebiutują wkrótce po premierze - znajdą się wśród nich m.in. "Resident Evil", "Super Smash Bros. Melee" i "Pikmin".

Sega wycofuje się z rynku dostawców usług internetowych. Przeznaczone dla graczy serwisy Sega.net oraz Dreamarena (dla użytkowników konsoli Dreamcast oraz komputerów PC) zostaną przejęte przez inne firmy. Sega wkrótce zamierza wprowadzić kolejne zmiany w swoich strukturach - zapowiadana jest reorganizacja w branży salonów gier w USA.

AMD też potrafi

Zapowiedzi nowych mobilnych układów Intela tradycyjnie nie pozostały bez reakcji AMD - firma wprowadziła do swojej oferty nowy procesor z rodziny Athlon 4.

Nowy produkt to Athlon 4 1500+ - najszybszy mobilny procesor firmy AMD. Produkowany jest w technologii 0,18 mikrona.

W myśl nowej strategii AMD (nie podano jaką częstotliwością taktowany jest układ). Znamy jedynie jego wskaźnik TPI, z którego wynika, iż nowy Athlon jest szybszy od produktów Intela pracujących z częstotliwością 1,5GHz.

Jako pierwszy nowe procesory AMD wykorzystał Compaq - na stronie internetowej tego producenta dostępne są już notebooki Presario wyposażone w nowego Athlona 4.

Ruch w grafice

Jutro nVidia oficjalnie zaprezentuje nowy układ graficzny - GeForce 4(Cesarzu! Coś dla ciebie!). W reakcji na to firma ATI wraz ze swoimi partnerami, wkrótce wprowadzi na rynek karty oparte na układzie Radeon 8500 i wyposażone w 128MB DDR SDRAM.

nVidia wprowadzając do sprzedaży najpotężniejszy ze swoich układów graficznych dokona też tradycyjnych przesunięć w całej linii produktowej - GeForce 3 stanie się produktem klasy średniej, a GeForce 2 trafi do przedziału low-end. Jak zapowiada dyrektor generalny firmy, Jen-Hsun Huang, sprzedaż kolejnych 100 mln zajmie nie więcej, niż dwa lata. Ma w tym pomóc zasypywanie rynku nowościami - Huang zapowiedział, że układy nowej generacji będą prezentowane co pół roku.

Próbując dać odpór ofercie nVidii, w najbliższych dniach nowe produkty wprowadzi ATI. Wykonany w technologii 0,13 mikrona układ Radeon 300 ma posiadać porównywalne do GeForce 4 parametry. Jego premiera nastąpi jednak dopiero na przełomie kwietnia i maja. Dlatego już teraz ATI wprowadzi do sprzedaży karty oparte na układzie Radeon 8500, mające 128MB pamięci DDR SDRAM.

Do kieszeni, torby i na biurko

Dział badawczy firmy IBM eksperymentuje z uniwersalnym komputerem o nazwie Meta Pad. W zależności od potrzeby, może być on przekształcany w palmtopa, notebook lub komputer biurkowy.

Ważący zaledwie 255 g komputer składa się z procesora, układów pamięci, dysku twardego i portu dokującego. W nim właśnie umieszczane są moduły, od których zależy czy komputer będzie pracować jako sprzęt przenośny czy stacjonarny. Co ciekawe, moduły można wymieniać bez wyłączania komputera.

"Idea jest taka, że to jest komputer, a cała reszta to akcesoria" - mówi Ken Ocheltree trzymając małe czarne pudełko.

Takie podejście pomimo swej prostoty otwiera przed użytkownikami szereg nowych możliwości. Meta Pad może na przykład służyć jako komputer biurkowy w pracy, następnie zamieni się w palmtopa lub notebook, by później - w wypadku potrzeby - w domu znów stać się komputerem stacjonarnym. Dzięki temu użytkownik może nosić swoje dane ze sobą, w razie potrzeby ich edycji szybko montując najodpowiedniejszą do sytuacji platformę.

Prototyp wyposażono w procesor Transmeta Crusoe 5800 z zegarem 800MHz, 128MB RAM i dysk twardy 10GB. Wszystko działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows XP.

Wprowadzenie urządzenie Meta Pad na rynek nie jest jeszcze przesądzone, niemniej jeśli komputer trafi do sklepów, jego cena wyniesie około 1000 USD - tyle, ile kosztują najsłabsze notebooki.

Plany Intela

Intel poinformował o planach dotyczących wprowadzenia na rynek nowych modeli procesorów Pentium 4 oraz Celeron. Znamy już także orientacyjne terminy obniżek cen.

"Stacjonarne" Pentium 4 pracujące z częstotliwościami 2,6GHz, 2,66GHz oraz 2,8GHz trafią na rynek w czwartym kwartale bieżącego roku. Na początku roku 2003 zadebiutuje P4 z zegarem 3GHz.

W tym roku pojawia się także nowe modele z rodziny Celeron - taktowane z częstotliwością 1,7GHz, 1,9GHz i 2GHz. Już w drugim kwartale zadebiutuje Celeron 1,4GHz wyprodukowany w technologii 0,13 mikrona.

Najbliższe przeceny Celeronów nastąpią w marcu - układ 1,3GHz stanieje do 99 USD, 1,2GHz - 84 USD, a 1,1GHz - 74 USD. W dniu premiery układ Celeron 1,4GHz będzie kosztować 123 USD.

Obniżki cen Pentium 4 nastąpią w trzech etapach - w połowie kwietnia, na przełomie kwietnia i maja oraz pod koniec maja.

 

 

 Red.: Cichy Kojot  < cichykojot@interia.pl >

Źródła: na podst. Internetu

 

Redaktor Naczelny wydania: Anike < anike@poczta.gazeta.pl >

 

Wydawca: Narodowa Agencja Prasowa Cesarstwa Leblandii

 prasa@leblandia.prv.pl  

Lebencity, 4 marca 2002

 

NAKŁAD :

 

All rights reserved.

http://leblandia.republika.pl