Herb Cesarski - zdjęcie dostępne on-line.

Miesięcznik

E-Kurier Cesarski

27 NUMER!

Numery Archiwalne

Cesarz Marcus Lebenciusz Augustus  Wspaniały 24.05.2003

LebenCity

Nr 5/2003 (27) Cena: 0 Lbn (Leben)
Działy tematyczne:

Nowinki z Internetu:

Samokasujące się filmy?

Firma So-net - ISP należący do Sony - będzie sprzedawać w Sieci pliki z filmami, które po upłynięciu określonego czasu ulegną destrukcji. 

Wypracowanie modelu udostępniania filmów w Internecie to wciąż nierozwiązany problem, blokujący rozwój tego rynku. Aby chronić się przed piratami, wielu usługodawców decyduje się na przekaz strumieniowy, co negatywnie odbija się na jakości prezentowanego materiału, jest też niewygodne dla użytkowników. Dlatego z uwagą trzeba śledzić wysiłki firmy So-net, która będzie udostępniać klientom całe pliki z filmami, które po ustalonym czasie uruchamiają procedurę autodestrukcji i tym samym mają być odporne na piractwo. 

Zastosowaną przez So-net technologię opracowała firma Japan Wave. Zabezpieczenia przed nieautoryzowanym wykorzystaniem pliku są dwojakie. Po pierwsze film jest dzielony na kilka mniejszych plików i umieszczany w różnych miejscach dysku twardego. Do odtworzenia zapisanego w ten sposób filmu niezbędny jest specjalna aplikacja. Drugi poziom ochrony to właśnie automatyczne kasowanie plików - każdy z fragmentów ma zapisany mały program, który w wyznaczonym terminie usuwa zapis z dysku. 

źródło: ZDNet, hacking.pl

Podejście USA do brutalnych gier


Stany Zjednoczone zaczynają ofensywę przeciwko brutalnym grom. Jak na razie nie zostaną one zakazane, lecz wprowadzi się surowo przestrzegane zasady oznaczania produktów. Te, których treść są brutalne, będą mogli kupować gracze powyżej 17 roku życia. Już teraz zaliczono do nich takie gry jak GTA 3 czy GTA: Vice City. Wśród tytułów skierowanych do oznaczenia, znalazł się także Enter The Matrix. O ile co prawda nie ma w nim lejącej się hektolitrami krwi, tak występuje agresja wobec policji, a na to już w Stanach nie można sobie pozwolić. Powyższe zasady zapewne zostałyby przyjęte z przymrużeniem oka i być może jedynie nieliczni dostosowali by się do nich, jednak jak się okazuje trzeba do sprawy podejść poważnie. Sprzedawca, który będzie zarabiał na graczach poniżej wieku oznaczenia zapłaci za każdym razem karę 500 dolarów.

źródło: gry.wp.pl

GRY ZA DARMO!

Firma LK Avalon, za namową swoich klientów postanowiła udostępniać ZA DARMO(!) gry wydane przez siebie parę lat temu. Wspomniane gry owego czasu były prawdziwymi hitami i do dzisiaj wzbudzają duży sentyment i zainteresowanie graczy. Regularnie, co kilka tygodni na naszych serwerach będą pojawiały się kolejne pozycje do ściągnięcia. Cała akację otwieramy grą Sołtys - którą za zupełną darmochę można pobrać działu download


źródło: gry.wp.pl

 



Zaćmienie Słońca!

Po prawie czteroletniej przerwie, 31 maja rano, ujrzymy zaćmienie Słońca. Warto tego dnia wstać przed świtem. Około 4:30 ponad horyzontem ukaże się Gwiazda Dzienna. W większości Polski będzie już częściowo zaćmiona. Kilkadziesiąt minut później Księżyc zakryje ponad 80 procent średnicy Słońca znajdującego się około 6 stopni ponad widnokręgiem. Nadchodzące zjawisko jest zaćmieniem obrączkowym. Aby zobaczyć jasny pierścień Słońca wokół czarnego dysku Księżyca należy udać się do północnej Szkocji, na Islandię lub na środkową Grenlandię. W pasie obrączkowym znajdą się między innymi: jezioro Loch Ness, Szetlandy, Reykjavik.

Zaćmienie obrączkowe zacznie być widoczne o godzinie 5:45, około 100 kilometrów na północ od Glasgow, a zakończy się o 6:32 po przecięciu Grenlandii. Maksimum wypada o godzinie 6:08:19. Zjawisko jest wtedy widoczne przez 3 minuty i 37 sekund, a Słońce znajduje się 2,9 stopnia ponad północno-wschodnim horyzontem.

Źródło:  Astronews 

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź strony Leblandzkiej Agencji Kosmisznej, gdzie codziennie publikujemy AstroNEWS! (z realnego świata!). Zapamiętaj: http://leblandia.republika.pl/lak/lak.htm 


Nowe wersje dystrybucji systemu Linux

AUROX 9 i SLACKWARE 9

SLACKWARE 9

Nowa wersja Linuxa Slackware dostępna jest już w sprzedaży wraz z magazynem Linux+ 

Dołączone do numeru 4 płyty CD zawierają wersję instalacyjną dystrybucji 9.0.

CD 1 - Pierwsza płytka instalacyjna Slackware Linux 9.0

CD 2 - Bootdisks (obrazy dyskietek startowych), Rootdisks (obrazy dyskietek instalacyjnych), Extra (pakiety dodatkowe dla Slackware Linux 9.0 - binaria i źródła), kategoria K (źródła jądra dla Slackware), kategoria KDEI (pakiety językowe dla KDE) oraz Slackware Linux 9.0 Live (wersja systemu uruchamiana z płyty CD)

CD 3 - Źródła Slackware Linux 9.0
oraz książka Slackware Linux Essentials

CD 4 - Źródła KDE i TeTeX dla Slackware Linux 9.0, Pasture (stare pakiety usunięte ze Slackware, które wciąż mogą być użyteczne) oraz ZipSlack (Slackware na partycji DOS)

AUROX 9

Nowa wersja Linuxa Aurox dostępna jest już w sprzedaży wraz z magazynem Linux+ 

Dołączone do numeru 6 płyt CD zawierają wersję instalacyjną dystrybucji 9.0.

Aurox zawiera pakiet biurowy OpenOffice.org w polskiej wersji językowej. Instalacja systemu odbywa się w języku polskim. Dystrybucja mieści się na sześciu płytach CD (trzy płyty z wersją instalacyjną, trzy z pakietami źródłowymi). W numerze znajdują się artykuły: o nowościach w tym wydaniu systemu, opis instalacji, omówienie podstaw konfiguracji, przegląd wybranych programów edukacyjnych.

Całość tworzy zestaw odpowiedni do wykorzystania w każdym miejscu - na serwerze, w komputerze szkolnym, biurowym, domowym czy przenośnym.



CD 1 - Płytka instalacyjna (botowalna)
Pakiety binarne cz. 1

CD 2 - Pakiety binarne cz. 2

CD 3 - Pakiety binarne cz. 3

CD 4 - Pakiety źródłowe cz. 1

CD 5 - Pakiety źródłowe cz. 2

CD 6 - Pakiety źródłowe cz. 3
Dodatki

Aurox Linux 9.0 (dane z polskiej strony Auroxa) to kolejne wydanie rozwijanej w Polsce dystrybucji zgodnej z Red Hat Linux. Aurox 9.0 wykorzystuje pakiety z opublikowanego wydania RHL 9, ale zawiera aktualizacje opublikowane przez Red Hata do 14 kwietnia. Podobnie jak w wersji 8.0, dodano polski interfejs Mozilli oraz polski słownik aspella. Dystrybucja zawiera ponadto programy do odtwarzania filmów oraz plików muzycznych MP3, zestaw programów edukacyjnych oraz naukowych. Mieści się na sześciu płytach CD (trzy płyty z wersją instalacyjną, trzy z pakietami źródłowymi).

W dalszym ciągu zachowano ujednolicony wygląd KDE i GNOME; GNOME jest domyślnie instalowanym środowiskiem graficznym. Układ menu został zmieniony na bardziej przejrzysty (zamiast pozycji Więcej w głównym menu, zawierającej większość programów, mamy pozycje Więcej... w każdym podmenu). Dodano menu Edukacja z włączonymi do dystrybucji programami edukacyjnymi.

Do dystrybucji włączone zostały programy do odtwarzania filmów: Xine (biblioteki libxine są w wersji 1.0.0 beta 10) oraz MPlayer (wersja 0.90 finalna). Pakiet kdemultimedia został przebudowany z pełnej wersji KDE 3.1.1 z bibliotekami Xine i umożliwia odtwarzanie plików z filmami (i mp3) przez Kaboodle i Noatune. Domyślnie po kliknięciu na plik w GNOME (lub włożeniu płyty DVD) uruchamiany jest odtwarzacz Xine (w KDE Kaboodle wykorzystujący biblioteki Xine); po kliknięciu prawym klawiszem myszki mamy do wyboru Xine i MPlayera. 

Dla typów instalacji Biuro, szkoła i dom oraz Stacja robocza instalowany jest zestaw programów edukacyjnych. Niektóre z nich mają polską wersję językową (TuxPaint, Lum, QCad oraz DrGenius), inne nie zostały jeszcze przetłumaczone (zapraszamy do tłumaczenia) ale są łatwe w użyciu.

Dla kogo?

Aurox 9,0 może być używany zarówno jako serwer, jak i system kliencki. Zawarte w nim oprogramowanie pozwala na wykorzystanie go na komputerach biurowych i szkolnych i współpracę z systemami Windows. System posiada wsparcie dla komputerów przenośnych (zarządzanie energią, wskaźnik naładowania baterii, obsługa ekranów LCD) i może być instalowany na notebookach.

Ile kosztuje Aurox Linux?

Aurox Linux jest darmową dystrybucją. Najprostszą metodą zdobycia go jest kupienie pisma z dołączoną płytą, ale możliwe że płyty z Auroksem będą dostępne również w innych pismach. Ponadto Auroksa można przegrać (legalnie) od kolegi, a instalować na dowolnej liczbie komputerów z jednego zestawu płyt.

Dlaczego Aurox Linux nie jest dostępny w Internecie?

Jest. Płyty instalacyjne Aurox są mirrorowane na sunsite.icm.edu.pl (katalog /pub/Linux/distributions/aurox). Płyty 1-3 są wymagane do instalacji, płyty 4-5 (i część 3) zawierają pakiety źródłowe; płyta 6 to dokumentacja (przewodniki Red Hata, LDP, HOWTO, JTZ, Linux Gazette, LinuxFocus).

Czy Aurox Linux może być wykorzystywany komercyjnie?

Aurox Linux może być instalowany w firmach i wykorzystywany w celach komercyjnych.

źródło: Linux+, AUROX


Jaki Linux wybrać?

Mnogość dostępnych na rynku dystrybucji Linuxa (Mandrake, RedHat, Aurox, Slackware i inne) zmusza początkujących do dokonania niełatwego wyboru - którą dystrybucję wybrać? Od razu zaznaczę, że tak naprawdę, to jest JEDEN Linux, zaś wszystkie te dystrybucję różnią się tak naprawdę ilością zawartych w nich programów oraz łatwością obsługi. Oczywiście są pewne różnice techniczne, ale dotyczą one tak naprawdę zaawansowanych użytkowników (którzy i tak zazwyczaj wybierają Slackware;-)

Aby dokładnie opisać to zagadnienie, oprę się na wypowiedzi z usenetu, która to, moim zdaniem, doskonale odpowiada na postawione na wstępie pytanie (wypowiedź tą zaktualizowałam i uzupełniłam, obok podaję też znane mi ceny):

Oto dystrybucje: 

1. Linux Mandrake 8.2 PL  - (6CD - dostępna razem z Linux+Extra - stara wersja - zalecam aktualizację, osobom, które dopiero teraz zamierzają ją nabyć odradzam) 

2. Linux Mandrake 9.0 PL - 37 zł - (7CD - bardzo dobra wersja, używają ją zaawansowani użytkownicy, jest wymarzona dla nowicjuszy, doskonale konfigurowalna!!! - dostępna razem z Linux+Extra, opisana w Kurierze Cesarskim nr 21, używa jej m.in. Cesarz Leblandii!) 

3. Linux Mandrake 9.1 PL - 37 zł -(7CD - najnowsza wersja Mandraka, dostępna razem z Linux+Extra, bardziej polecam jednak wersję 9.0) 

4. Linux RedHat 7.2 PL -  (2CD podstawowej dystrybucji - stara wersja - zalecam aktualizację, osobom, które dopiero teraz zamierzają ją nabyć odradzam) 

 

5. Linux RedHat 8.0 PL - (3CD podstawowej dystrybucji- najpopularniejszy Linux, zarówno dla zaawansowanych i początkujących - ale jeżeli pierwszy raz masz do czynienia z Linuxem to bardziej polecam Mandrake'a 9.0- dostępna razem z Linux+Extra , opisana w Kurierze Cesarskim nr 25

6. Linux RedHat 9.0 PL  - (3CD podstawowej dystrybucji - najnowsza wersja RedHata) 

7. Linux Aurox 9.0 PL - 35 zł - (6CD - przerobiona przez Polaków wersja RedHata, dostępna razem z Linux+Extra , opisana w Kurierze Cesarskim nr 27

8. Linux Knoppix 3.1 - 22,90 zł - (1CD, wersja bez instalacji, uruchamia się z płyty CD-ROM, nie ingeruje w dysk twardy - możesz system nosić ze sobą na jednej płycie ! Wymarzona dystrybucja dla nowych użytkowników, którzy chcą najpierw przetestować -  ten Linux to 2,5 GB odpowiednio skompresowanych programów - na jednej płycie jest wszystko, np: edytor tekstu, linuxowy Photoshop (GIMP) itd. - dostępna razem z PC World i Linux+ , opisana w Kurierze Cesarskim nr 26

8. Linux Knoppix 3.2 PL - (najnowsza polska wersja tego świetnego systemu) 

9. Linux Lyrocis PL - (2CD, Linux do złudzenia przypominający Windows XP) 

10. Lindows 3.0  - (mieszanka Linuxa z Windows) 

11. Linux Slackware 9.0 - (4CD - Linux raczej dla zaawansowanych, ze względu na trudność instalacji oraz częstokroć odmienne podejście do wielu zagadnień niż w innych Linuxach - ale jeżeli nie pierwszy raz masz do czynienia z Linuxem to polecam  - dostępna razem z Linux+Extra , opisana w Kurierze Cesarskim nr 27)  

12. Linux Debian 3.0 Woody - 39 zł - (8 CD  - najbardziej rozbudowana dystrybucja Linuxa, raczej dla zaawansowanych - szczególnie polecam dla osób, które chcą postawić własny serwer w sieci - dostępna razem z Linux+Extra , opisana w Kurierze Cesarskim nr 21

Oprócz wymienionych powyżej, istnieje co najmniej kilkadziesiąt innych, mniej znanych dystrybucji. Większość z nich nie nadaje się jednak dla początkujących użytkowników, niektóre mają ściśle określone zadania (np. ratunkowe - do odzyskiwania danych) lub typowo serwerowe (potrafią zmieścić się na 1 dyskietce 3.5')! Jak już wspomniałam, dla użytkownika domowego, zdecydowanie najlepszą dystrybucja na dzień dzisiejszy, jest moim zdaniem, Linux Mandrake 9.0! Poza tym, w przypadku dużych dystrybucji Linuxa, pamiętać trzeba o jednym. Kupując taką dystrybucję (zajmująca 6 lub więcej płyt) trzeba wiedzieć, że kupujemy nie tylko sam system operacyjny, ale i tysiące progarmów, które będziemy mogli wykorzystać. Kupując takiego Linuxa dostajemy więc i Open Office (konkurent Microsoft Office), i GIMP (Linuxowy Photoshop) a także mnóstwo programów do oglądania filmów (Xine, MPlayer), słuchania muzyki, MP3, płyta Audio, programowania (właściwie wszystkie główne języki). Kupując Linuxa mamy także wszystkie niezbędne składniki, aby postawić własny serwer, wraz z obsługą baz danych (MySQL, Postgres), poczty, stron www, chroniony ścianą ogniową. Ważne też jest, że Linux nie jest tak jak Windows wrażliwy na wirusy i ataki z sieci. Trzeba pamiętać, iż właśnie z tych powodów wybór dystrybucji jest tak ważny. I jeszcze jedno - wszystkie te programy możemy używać LEGALNIE! 

Marta

Jeżeli kogoś z Was szczególnie zainteresował system Linux, zapraszam do odwiedzenia następujących stron:

http://linux.pl - http://www.linux.com - http://linuxnews.plhttp://linuxweb.linuxindex.pl - http://linux.com.pl 

oraz

   


WARTO TO MIEĆ

CZEŚĆ 5:

Cykl "Warto to mieć" stał się już stałym elementem w "Kurierze Cesarskim". Jak wynika z kierowanych do nas e-maili, oceniacie go bardzo pozytywnie, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby go kontynuować!

W części 1 opisałam oprogramowanie Antywirusowe, w części 2 oprogramowanie anty-spyware w części 3 ściany ogniowe, zaś w części 4 oprogramowanie narzędziowe. Teraz nadeszła kolej, aby bliżej przyjrzeć się kolejnym programom, które znacznie usprawnią pracę z komputerem. W tym miesiącu zapoznam Was z programami do obsługi plików.

TOTAL COMMANDER (dawniej Windows Commander):

Na początek trzeba postawić sobie pytanie, co to takiego i do czego służy? 

Wszystkim znany jako Windows Commander... Bardzo użyteczny menedżer plików zastępujący Eksploratora Windows i integrujący w sobie wiele użytecznych funkcji. Poza standardowymi operacjami na plikach i katalogach, program obsługuje FTP, czyli ściąganie oprogramowania z sieci Internet, kompresuje/dekompresuje archiwa ZIP, ARJ, UC, ACE, LHA oraz wykonuje wiele, wiele innych zadań. Niektórzy użytkownicy po prostu nie wyobrażają sobie bez niego pracy. Niewątpliwym ułatwieniem jest menu w naszym ojczystym języku.

Najnowsza wersja tego popularnego menedżera plików ma już zmienioną nazwę. Teraz nazywa się Total Commander. Zmiana nazwy była konieczna, gdyż złowo "Windows" jest zastrzeżone.  Znacznie ułatwia poruszanie się po katalogach i zarządzanie plikami. W nowych wersjach wprowadzono następujące zmiany: dodano obsługę skórek Windows XP, wbudowano kompresory TAR i GZ, dodano menedżer do ściągania plików w tle, możliwość tworzenia sum kontrolnych CRC w formacie SFV, klient FTP posiada wsparcie dla serwerów proxy SOCKS4+5, możliwość pauzowania operacji wykonywanych w tle: FTP, HTTP, kopiowania, pakowania, rozpakowywania oraz wiele innych o których przeczytać można w pliku history.txt (znajduje się on w katalogu programu). 

Total (Windows) Commander to zdaniem wielu komputerowych użytkowników najlepszy menadżer plików dla systemu Windows. Posiada 2-okienkowy interfejs, obsługę spakowanych plików ZIP, ARJ, LZH, RAR, UC2, TAR, GZ, CAB, ACE, wbudowanego klienta FTP z obsługą FXP (server to server) oraz HTTP proxy. Oferuje możliwość łączenia 2 komputerów PC poprzez port równoległy, nowy system kolorowania plików wg ich typu oraz specjalne narzędzie przeznaczone do zmieniania nazw. Nowością jest możliwość drukowania lisktingów struktury katalogów oraz wbudowana przeglądarka dokumentów HTML oraz Unicode. Przydatna funkcja szybkiego uruchamiania pozwala umieścić najczęściej używane aplikacje w rozwijanym menu. 
Mamy także bezpośredni dostęp do całego Otoczenia sieciowego, listę historii katalogów, możliwość dzielenia dużych plików oraz łączenia mniejszych plików. Funkcje porównywania plików, synchronizacji folderów oraz zaawansowany mechanizm wyszukujący (wraz z przeszukiwaniem zawartości plików skompresowanych) oraz całkowicie spolszczone menu czynią z Total (Windows) Commandera lidera pośród aplikacji zarządzających plikami dla Windows. 

W nowych wersjach tego programu pojawiło się wiele zmian, z których wymienić można między innymi:

możliwość rozpakowywania archiwów w formacie ACE 2.0 
możliwość zmiany daty/czasu folderów (także w systemach Windows 2000/NT) 
listing plików większych od 2 GB 
obsługa przy listingu formatu Unicode UTF-8 
wznawianie wysyłania (upload) plików na większość serwerów FTP 
możliwość zdefiniowania lokalizacji pliku z ustawieniami programu 

oraz wiele innych zmian wpływających na ogólne usprawnienie działania programu

Licencja: Shareware

źródło: Enter, 

Podsumowując oprogramowanie tego typu zaliczyć należy do komputerowego niezbędnika każdego internauty, któremu zależy na  komforcie pracy z komputerem.  Po jego zainstalowaniu operacje takie jak kopiowanie plików, kasowanie, przenoszenie plików na serwer są operacjami łatwymi i bezproblemowymi. Dodam, że strona Cesarstwa Leblandii tworzona jest m.in przy pomocy Total Commandera!

Osoby, które szczególnie zainteresowały się tematem powinny sięgnąć po jedną ze specjalistycznych publikacji. Szczególnie polecam:

Windows Commander. Ćwiczenia praktyczne

Autor: Dariusz Frenki
ISBN: 83-7197-501-5
Format: B5, stron: 88

Data wydania: 06/2001

Cena książki: 9.90 zł

Więcej: http://helion.pl/ksiazki/cwwcom.htm 

 

W następnym miesiącu kolejne programy, których użycie może uratować często wiele godzin naszej pracy.

Marta

 


Wirusy atakują...

Jak już od dłuższego czasu wiadomo, Internet stał się siedliskiem różnego typu paskudztw atakujących komputery użytkowników sieci. Prym wiodą tutaj wirusy, których pojawiło się ostatnio całkiem sporo:

Sobig.C


Również znany jako: Worm.Sobig.C i Reteras
Typ: robak
Niszczący dyski: nie
Niszczący pliki: nie
Efekty wizualne: nie
Efekty dźwiękowe: nie

Sobig.C jest kolejną wersją znanego robaka internetowego, którego działanie polega na rozsyłaniu swoich kopii za pomocą poczty elektronicznej.

Zwykle robak pojawia się w komputerze ofiary w postaci załącznika do listu elektronicznego o następujących parametrach:

Temat: [jeden z poniższych]
Re: Movie 
Re: Submited (004756-3463) 
Re: 45443-343556 
Re: Approved 
Approved 
Re: Your application 
Re: Application

Treść: Please see the attached file.
Załącznik: [jeden z poniższych]
screensaver.scr 
movie.pif 
submited.pif 
45443.pif 
documents.pif 
approved.pif 
application.pif 
document.pif

Uwaga ! adres nadawcy wiadomości zawierającej robaka wybierany jest losowo przez robaka, podobnie jak adres odbiorcy. Zatem otrzymanie listu z robakiem nie oznacza, że adres znajdujący się w polu nadawcy należy do zainfekowanego użytkownika.

Na koniec robak rozsyła własne kopie za pomocą poczty elektronicznej do wszystkich adresatów znalezionych w plikach z rozszerzeniami wab, dbx, htm, html, eml, txt.

źródło: mks.com.pl

Coraz więcej wirusów...

W porównaniu ze styczniem luty był wyjątkowo spokojnym miesiącem w dziedzinie wirusów komputerowych. Chociaż pojawiło się wiele nowych szkodników, to żaden z nich nie spowodował dużej epidemii. 

Największym wydarzeniem lutego było pojawienie się rodziny robaków Lovgate (wykrywanych przez programy Dr.Web® jako Win32.HLLM.Lovgate). Wykryto trzy wersje robaka, z których ostatnia występowała najczęściej. Mimo iż robaki nie spowodowały epidemii, należy zwrócić uwagę na to, że twórcy wirusów coraz częściej wykorzystują kilka mechanizmów rozprzestrzeniania - poczta elektroniczna, sieci P2P, sieci lokalne oraz kanały IRC. 

Drugą rodziną lutego była Gibe (Win32.HLLM.Generic.145. Warto wspomnieć, że jej pierwszy reprezentant pojawił już w marcu 2002 (Win32.HLLM.Generic.15). Udział robaków Gibe w zainfekowanych wiadomościach był niemal identyczny jak w przypadku rodziny Lovgate. 

Można zauważyć, że w lutym pojawiło się znacznie mniej szkodników wykorzystujących do infekowania luki w systemach operacyjnych oraz aplikacjach firmy Microsoft. Wydaje się, że twórcy wirusów coraz częściej starają się "namawiać" użytkowników do uruchamiania zainfekowanych załączników. Ponadto coraz częściej wykorzystywane są dodatkowe źródła rozprzestrzeniania - sieci P2P, kanały IRC, ICQ itd. Mimo to statystyka z lutego po raz kolejny ukazuje, że największą grupę szkodliwego oprogramowania stanowią wirusy wykorzystujące luki w zabezpieczeniach programów pocztowych. 

Statystyka 

W lutym 2003 antywirusowe bazy danych programu Dr.Web® powiększyły się o 618 sygnatur, a dokładnie 12 makrowirusów, 23 wirusy IRC, 25 wirusów skryptowych, 27 robaków pocztowych, 34 robaki internetowe, 179 koni trojańskich oraz 221 backdoorów. Poniżej znajduje się tabela przedstawiająca listę wirusów, które pojawiły się w lutym 2003: 

Wirus - Ilość 

BackDoor.Generic.227 - 23 
Win32.HLLM.Klez.4 - 12 
Trojan.YAB.20 - 12 
VBS.Redlof - 10 
W97M.Thus - 6 
Win32.HLLM.Reteras - 6 
Win32.HLLM.Bugbear - 5 
W97M.Marker - 5 
Win32.HLLM.Avril.2 - 5 
W97M.Ethan - 5 
BackDoor.AntiLame.20 - 5 

Więcej: http://www.drweb.com.pl 

Źródło: drweb.com.pl

 

Więcej informacji o wirusach możecie odnaleźć na: www.mks.com.pl oraz www.idg.pl  i wiruspc.com.pl POLECAMY!


 PATCHE I POPRAWKI ZWIĄZANE Z BEZPIECZEŃSTWEM

UWAGA - LUKA W INTERNET EXPLORERZE!

Osoby używające następujących wersji IE:
Internet Explorer 5.01 
Internet Explorer 5.5 
Internet Explorer 6.0 

powinny natychmiast zainstalować udostępnioną właśnie przez Microsoft poprawkę związaną z wykrytą luką w bezpieczeństwie!

Więcej: Microsoft Security Bulletin MS03-020
Security Update for Microsoft Internet Explorer:
http://go.microsoft.com/?linkid=162766 


LUKA W MICROSOFT INFORMATION SERVER!

W biuletynie MS03-18 opublikowanym 28 maja 2003 firma Microsoft opisała kilka luk wykrytych w zabezpieczeniach serwera MS Internet Information Server. Biuletyn zawiera również kumulacyjną łatę, której instalację firma Microsoft uznała za bardzo ważną. 

Luki znajdują się w wersji 4.0, 5.0 oraz 5.1 serwera Microsoft Internet Information Server. 

Łata opublikowana wraz z biuletynem usuwa wszystkie uprzednio wykryte luki serwera IIS oraz kilka nowych: 

Luka Cross-Site Scripting (CCS) umożliwiająca hakerowi uruchomienie złośliwego kodu na atakowanej maszynie; 
Przepełnienie bufora wywoływane nieprawidłową obsługą żądań niektórych stron WWW (plików .shtml, .stm oraz .shtm). Luka umożliwia hakerowi umieszczenie i uruchomienie na atakowanym serwerze dowolnego kodu; 
Luka wynikająca z braku limitu rozmiaru nagłówka zwracanego do przeglądarki. Odpowiednio spreparowany nagłówek może spowodować całkowite zawieszenie serwera IIS; 
Luka polegająca na błędnej obsłudze żądań WebDAV. Przesłanie żądania o rozmiarze przekraczającym 49 153 bajtów powoduje automatyczny restart serwera. 
Łata kumulacyjna wymaga zainstalowania poprzedniej łaty, opublikowanej przez firmę Microsoft w biuletynie MS02-50. 

Więcej: MS03-18 


źródło: drweb.com.pl, Microsoft


Reklama:

Leblandzka Agencja Kosmiczna

 


 

 


 

Wszystkie informacje zostały zaczerpnięte z Internetu bądź nadesłane przez obywateli Leblandii oraz z prasy (ENTER, PCWorld, NET, INTERNET, LINUX+, CDA i in.)

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych; inne nazwy i znaki handlowe są własnością posiadających je firm i osób. Autorzy stron dołożyli wszelkich starań, aby podane na nich informacje były dokładne i prawdziwe. Nie biorą jednak żadnej odpowiedzialności, ani za ich wykorzystanie ani ich charakter. Nie ponoszą również żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe poprzez informacje udostępnione na tej stronie.

 

 

Redaktor Naczelny wydania: Anike < anike@gazeta.pl >

 

Wydawca: Narodowa Agencja Prasowa Cesarstwa Leblandii

 prasa@leblandia.prv.pl  

Lebencity, 24 maja 2003

 

NAKŁAD :

 

All rights reserved.

http://leblandia.republika.pl