Dania na Wigilię!   

         

Miesięcznik

E-Kurier Cesarski

32 NUMER!

Numery Archiwalne

Cesarz Marcus Lebenciusz Augustus  Wspaniały  listopad - grudzień 2003

LebenCity

Nr 11-12/2003 (32) Cena: 0 Lbn (Leben)
Działy tematyczne:

Wigilia ma to do siebie, iż powinna być obchodzona uroczyście, w podniosłej atmosferze i zgodnie z tradycją. Jednym z najważniejszych elementów tej tradycji jest kuchnia wigilijna. Poniżej zamieszczę kilka najbardziej znanych przepisów na dania wigilijne!

Barszcz czerwony z uszkami


Z warzyw i przypraw ugotować wywar, buraczki obrać, zetrzeć na drobnym tarle, 3/4 wrzucić na gotujący się wywar, gotować 15-20 minut i zestawić. Dołożyć pozostałą część buraków i pozostawić na 12 godzin. Następnego dnia przecedzić wywar, dodać kwas buraczany, doprawić solą, pieprzem, dodać ząbek czosnku i odrobinę cukru. 

2 marchewki

1 seler

2 cebule

por

pół pęczka natki pietruszki

4 liście laurowe

10 ziaren ziela angielskiego

2 kg buraków

cukier, sól, pieprz, majeranek, ząbek czosnku

1 szklanka kwasu buraczanego



Uszka z grzybami

100 g suszonych borowików

2 średnie cebule

100 g masła

1 bułka pszenna

sól, pieprz

ciasto - jak na pierogi



Grzyby namoczyć w niewielkiej ilości wody. Na następny dzień ugotować je w tej wodzie, odsączyć, w wywarze z grzybów namoczyć bułkę. Masło roztopić, dodać drobno pokrojoną cebulę, wysmażyć ją na złoty kolor. Następnie dodać grzyby i namoczoną bułkę z wywarem. Wszystko poddusić, zemleć w maszynce o drobnym sitku. Farsz powinien mieć jednolitą konsystencję. Doprawić solą i pieprzem. Wystudzić.




źródło: gazeta.pl (przepis Pauli Łodzińskiej)

Karp w szarym sosie

Składniki:
1 kg karpia, włoszczyzna, sól, pieprz, listek laurowy, 1 l wody, 4 łyżki miodu, 1 1/2 szklanki tartego piernika, 2 łyżki masła, 3 łyżki rodzynek, 3 łyżki migdałów, 1 cytryna, sól, cukier, 2 szklanki wywaru z ryby

Przygotowanie:
Karpia sprawić, umyć, odciąć płetwy. Do dużego rondla włożyć włoszczyznę, zalać wodą, dodać listek laurowy, sól, pieprz i szczyptę cukru. Gotować ok. 10 minut, po czym włożyć całą rybę i gotować na minimalnym ogniu ok. 40 minut. Po ugotowaniu ostrożnie wyjąć karpia i przełożyć na półmisek.
W małym rondelku stopić masło i miód, dodać utarty na tarce piernik, wlać 2 szklanki wywaru z gotowanej ryby i gotować ok. 10 minut na małym ogniu. Następnie dodać rodzynki, sok z cytryny, sparzone i obrane ze skórki migdały, przyprawić solą i cukrem. Sosem polać rybę.
Podawać na gorąco lub na zimno.

źródło: wigilia.pl

Kutia

Specjalnie łuskaną pszenicę zalewamy wodą i gotujemy, aż będzie miękka (ok. godziny), ale nie rozgotowana. Należy uważać, żeby woda się nie wygotowała. Po ugotowaniu odcedzamy na sicie i odstawiamy do wystygnięcia.
Mak zalewamy wrzącą wodą, chwilę gotujemy, odcedzamy na sitku wyłożonym gazą i przepuszczamy przez maszynkę do mięsa z gęstym sitkiem. Dodajemy miód (nasz uważny doradca Skrzacik proponuje spadziowy), sparzone rodzynki, orzechy laskowe, sparzone, obrane, drobno pokrojone migdały, pokrojone daktyle i figi oraz ugotowaną pszenicę (nie należy dawać jej zbyt dużo). Gotową kutię wkładamy do salaterki i przed podaniem wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Przed podaniem na stół dodajemy trochę śmietany lub jogurtu naturalnego. Kutię podajemy wraz z opłatkiem.



źródło:  wigilia.pl

Co wiesz o kulturze Cesarstwa Leblandii?

Czy wiesz, że posiadamy dwie Biblioteki, Filharmonię, Teatr, Mecenat Literatury i dwie Galerie?

Czy wiesz, że posiadamy największą w całym wirtualnym świecie Galerię Narodową?

Czy wiesz, że na terenie Cesarstwa wydawane są dwa miesięczniki?

Czy wiesz, że posiadamy własną Agencję Mody, Restaurację i Muzeum?

Czy wiesz, że posiadamy własne Wydawnictwo? Wydawnictwo "EMPEROR"?

Czy wiesz, że książki pisane przez Leblandczyków są znane i w innych państwach wirtualnych?

Czy wiesz, że w naszej Filharmonii możesz na żywo posłuchać najważniejszych utworów muzyki klasycznej?

TERAZ JUŻ WIESZ...

 

Odwiedź strony Ministerstwa Kultury i Sztuki Cesarstwa Leblandii. Tam dowiesz się jeszcze więcej:

http://leblandia.republika.pl/mkiszt.htm 

 

Wigilia

Nazwa „wigilia" pochodzi od słowa łacińskiego vigilia oznaczającego m.in. czuwanie, straż nocną. Tradycja czuwania przed dniami świąt chrześcijańskich wywodzi się z praktyk starotestamentowych. Izraelici w wigilię szabatu i innych świąt przyrządzali jedzenie na zapas i wykonywali powszednie czynności — o ile to było możliwe — z wyprzedzeniem, aby świętować bez przeszkód.

W potocznym rozumieniu słowo „wigilia" kojarzy się przede wszystkim z dniem poprzedzającym Boże Narodzenie, ze zwyczajami i obrzędami praktykowanymi tego dnia, zwłaszcza z uroczystą ucztą obrzędową, jaką jest wieczerza wigilijna. 24 grudnia zaczynał się w kulturze ludowej czas godów, koladki, świętych wieczorów i trwał 12 dni, tzn. do święta Trzech Króli. Okres ten charakteryzowało natężenie praktyk magicznych i kontaktów ze światem zmarłych.

Chrześcijańska wiara w rozpoczęcie nowej ery wraz z przyjściem na świat Chrystusa, które to wydarzenie co rok przeżywają Jego wyznawcy i wszyscy przywiązani do chrześcijańskiej tradycji, łączy się z pradawnym przekonaniem, że w okresie zimowego przesilenia słońca wszystko zaczyna się od początku. Przychodzi nowy czas, nowy rok, który będzie powtórzeniem poprzedniego, a zarazem pierwszego roku stworzenia. Wigilia była w świadomości ludowej powtórzeniem rajskiej sytuacji, kiedy nie znano śmierci ani wrogości; uczta wigilijna odzwierciedla powszechne pojednanie — żywych i umarłych, ludzi i zwierząt; ulegają zawieszeniu prawa przyrody: w raju było stale ciepło, więc — według wierzeń ludowych — mimo mrozu w noc wigilijną zakwitają drzewa w sadach, woda w rzekach i strumieniach przemienia się w wino, zwierzęta mówią ludzkim głosem.

źródło: Józef Smosarski "Świętowanie doroczne w Polsce" Biblioteka "Więzi" Warszawa 1996 r.

Mak z bakaliami

Autor: Barbara Zapaśnik

Składniki: 15 dag maku, 2 łyżki miodu, szklanka kwaśnej, gęstej śmietany, 20-30 dag bakalii (figi, rodzynki, orzechy, daktyle, migdały, cykata)

Sposób przyrządzania:

Mak sparzyć i gotować 15 minut. Odstawić do ostygnięcia i odsączyć. Zemleć dwa razy, wymieszać z miodemi bakaliami (to można przygotować wcześniej). Przed podaniem dodać śmietanę. Ilość miodu i śmietany zależy od indywidualnego smaku oraz gęstości i kwasowości śmietany.




źródło: gazeta.pl

Kompot z suszonych owoców

Składniki:

30 dag suszonych owoców: jabłek, moreli, gruszek, bananów
15 dag suszonych śliwek bez pestek
garść rodzynek
2 goździki
szczypta cynamonu
1,5 litra wody
łyżka cukru

Owoce przelać na sicie gorąca wodą, przełożyć do garnuszka i zalać 1,5 litra przegotowanej zimnej wody. Zostawić na noc albo i dłużej.
Owoce wyjąć, do wody z moczenia dosypać cukier, wrzucic goździki oraz cynamon i gotować 10 minut. Syropem zalać owoce. Kompot schłodzić. Podawać w ozdobnych salaterkach z łyżeczką.



źródło: "Wielkie Żarcie"

Przepisy uzyskała: Majka. Źródła podano przy przepisach: z innych źródeł: Kucharz, Kuchnia, prasa, Internet, Obywatele Leblandii


Reklama:

Mecenat Literatury Cesarstwa Leblandii

 

A.D. 2002: Na rozgrzany południowym słońcem plac główny miasta Lebancity wyszedł młody mężczyzna lat około 20. Miał na sobie jedynie tunikę opasującą doskonale ukształtowane ciało, a jego loki koloru blond, połyskiwały w promieniach słońca. Chłopak stanął na środku placu i rozwinąwszy rulon pergaminu, zaskakująco donośnym głosem, zaczął czytać: "Z inicjatywy Jego Cesarskiej Mości Marcusa Lebencjusza Wielkiego, na cześć i chwałę państwa i ku uciesze obywateli Leblandii, otworzony został Mecenat Literatury Cesarstwa. Cesarz zaprasza do niego zarówno tych, którzy sami piszą i chcieliby zaprezentować swoje talenty, jaki tych którzy są smakoszami słowa i gustują wyłącznie w dobrej literaturze. Na stronach Mecenatu znajdą obywatele konkursy, utwory klasyków i amatorów, tablicę ogłoszeń jak również recenzje książek. Mecenas Morganna D'Ascogon i Cesarz Marcus Lebencjusz zapraszają...

 

Zapraszamy!

Reklama:


 

 

Redaktor Naczelny wydania: Anike < anike@gazeta.pl >

 

Wydawca: Narodowa Agencja Prasowa Cesarstwa Leblandii

 prasa@leblandia.prv.pl  

LebenCity, listopad-grudzień 2003

 

NAKŁAD :

 

All rights reserved.

http://leblandia.republika.pl