Dwumiesięcznik

43-44 NUMER!

Numery Archiwalne

Nr 11-12/2004 (43-44)  listopad-grudzień 2004

Cesarstwo Leblandii

LebenCity Cena: 0 Lbn (Leben)
Działy tematyczne:

Poniżej przedstawiam kilka przepisów na tradycyjne dania wigilijne.

Kapusta z grzybami

3/4 kg kiszonej kapusty (jeżeli bardzo kwaśna - lekko przepłukać) włożyć do garnka, dodać kilka suszonych grzybów wypłukanych w ciepłej wodzie . Gdy grzyby miękkie, wyjąć i poszatkować.
1 cebulę zeszklić na łyżce masła lub oleju, zasmażyć z 1 łyżką mąki i wymieszać z kapustą. Dodać grzyby, doprawić do smaku cukrem i kminkiem. Można dodać kilka suszonych śliwek bez pestek, namoczonych, ugotowanych i pokrojonych w paseczki. Dusić wszystko jeszcze kilka minut.



źródło: wigilia.pl

Karp w szarym sosie

Składniki:
- 1 nieduży karp
- ziele angielskie
- liść laurowy
- 1 średnia cebula
- włoszczyzna lub kostka rosołowa warzywna
sos: 30 g mąki
- 1 mała cebula
- 1 szklanka wywaru rybnego
- 1 kieliszek czerwonego wytrawnego wina
- 50 g piernika
- 40 g rodzynków
- 15 g migdałów
- 1 łyżeczka cukru
- 1 cytryna
- 1 łyżka karmelu
- 1 łyżka masła

Sposób przyrządzania:

Karpia patroszymy. Możemy od razu pokroić go na filety wzdłuż kręgosłupa. Zagotowujemy 1,5 litra wody, dodajemy przyprawy, warzywa (lub kostkę warzywną) i cebulę. Do wrzącego wywaru wkładamy rybę i gotujemy na bardzo wolnym ogniu 10 minut. Wyjmujemy karpia, po ostudzeniu obieramy z ości, dzielimy na kawałki wielkości około 2 x 5 cm (jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej) i układamy w żaroodpornym naczyniu. Odcedzamy 1 szklankę wywaru rybnego.
Mąkę rumienimy na suchej patelni. Cebulę bardzo drobno siekamy, rumienimy na maśle. Dodajemy zrumienioną mąkę i szklankę wywaru, dokładnie mieszamy. Dodajemy piernik i gotujemy na wolnym ogniu tak długo, aż piernik się rozgotuje. Następnie dodajemy wino, cukier, sok z cytryny i karmel, ciągle mieszając.
Migdały i rodzynki sparzamy, migdały obieramy ze skórki i kroimy w drobne paseczki, rodzynki odcedzamy. Dorzucamy bakalie do sosu. Sos powinien być słodko-kwaśny. 20 minut przed podaniem nastawiamy piekarnik na 150°C. Zalewamy sosem przygotowanego wcześniej karpia, wstawiamy do piekarnika na 15 minut. Możemy też zagrzać karpia na gazie, stawiając żaroodporne naczynie na płytce.


* Płynny karmel kupujemy gotowy lub robimy sami. Na suchą, najlepiej teflonową patelnię wsypujemy 5 łyżeczek cukru i podgrzewamy, mieszając drewnianą łyżką, aż cukier się lekko przypali. Brązowy już cukier rozprowadzamy 2 - 3 łyżkami gorącej wody. Tak przygotowany karmel można przechowywać w butelce.

źródło: Gazeta.pl (Kuchnia)

Kutia

Specjalnie łuskaną pszenicę zalewamy wodą i gotujemy, aż będzie miękka (ok. godziny), ale nie rozgotowana. Należy uważać, żeby woda się nie wygotowała. Po ugotowaniu odcedzamy na sicie i odstawiamy do wystygnięcia.
Mak zalewamy wrzącą wodą, chwilę gotujemy, odcedzamy na sitku wyłożonym gazą i przepuszczamy przez maszynkę do mięsa z gęstym sitkiem. Dodajemy miód (nasz uważny doradca Skrzacik proponuje spadziowy), sparzone rodzynki, orzechy laskowe, sparzone, obrane, drobno pokrojone migdały, pokrojone daktyle i figi oraz ugotowaną pszenicę (nie należy dawać jej zbyt dużo). Gotową kutię wkładamy do salaterki i przed podaniem wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Przed podaniem na stół dodajemy trochę śmietany lub jogurtu naturalnego. Kutię podajemy wraz z opłatkiem.


źródło:  wigilia.pl

Co wiesz o kulturze Cesarstwa Leblandii?

Czy wiesz, że posiadamy dwie Biblioteki, Filharmonię, Teatr, Mecenat Literatury i dwie Galerie?

Czy wiesz, że posiadamy największą w całym wirtualnym świecie Galerię Narodową?

Czy wiesz, że na terenie Cesarstwa wydawane są dwa miesięczniki?

Czy wiesz, że posiadamy własną Agencję Mody, Restaurację i Muzeum?

Czy wiesz, że posiadamy własne Wydawnictwo? Wydawnictwo "EMPEROR"?

Czy wiesz, że książki pisane przez Leblandczyków są znane i w innych państwach wirtualnych?

Czy wiesz, że w naszej Filharmonii możesz na żywo posłuchać najważniejszych utworów muzyki klasycznej?

TERAZ JUŻ WIESZ...

 

Odwiedź strony Ministerstwa Kultury i Sztuki Cesarstwa Leblandii. Tam dowiesz się jeszcze więcej:

http://leblandia.republika.pl/mkiszt.htm 

 

Co podać do picia? Polecam:

Kompot wigilijny z suszu

Proporcje na ok. 10 porcji
25 dkg suszonych owoców (śliwki, jabłka, gruszki, morele, rodzynki), kilka goździków, kawałek cynamonu, 1/2 szklanki cukru, 2 1/2 l wody
Wodę zagotować z goździkami i cynamonem, wsypać cukier. Do wrzątku wrzucić owoce, gotować 2-3 minuty. Odstawić pod przykryciem, żeby owoce napęczniały. Nałożyć owoce do kompotierek, zalać syropem. Podawać ciepły.


źródło: wigilia.pl

Barszcz wigilijny

Sporządzić smak: do 1 1/4 l wody wrzucić pokrajane jarzyny: 3 średniej wielkości marchewki, 2 pietruszki, 1/4 selera, 1 pieczoną cebulę, 5 dkg suszonych grzybów, 2 listki bobkowe, 4 ziarnka ziela angielskiego, 2-3 ziarnka pieprzu. Osobno pokrajać w talarki 4 buraki, zalać w osobnym garnuszku 1/2 l wody z dodatkiem 1 łyżki octu i gotować co najmniej 1/2 godziny. Gdy smak i barszcz z buraków jest już ugotowany, wszystko przecedzić, zlać razem, rozetrzeć ząbek czosnku z solą, dodać do wywaru, połączyć z kwasem buraczanym, doprawić cukrem.
Grzyby z wywaru użyć do uszek.
KWAS BURACZANY: 2-3 duże buraki obrać, pokroić w talarki, ułożyć w słoju lub glinianym garnku, zalać ok. 1 l przegotowanej, letniej wody. Na wierzchu położyć kawałek razowego chleba (najlepiej piętkę), obwiązać ściereczką i pozostawić w ciepłym pomieszczeniu na 5 - 8 dni. Gdy barszcz sfermentuje, zlać do butelki lub słoika, dobrze zamknąć, przechowywać w chłodnym miejscu.
Uszka z grzybami: ciasto: 1 szklanka mąki, 1 jajo, trochę wody, sól; nadzienie: 10 dkg suszonych grzybów, 1 cebula, 1 jajo, sól, pieprz, łyżka tartej bułki.
Jeżeli nie używamy grzybów z barszczu lub jest ich za mało to grzyby starannie opłukać, ugotować, odcedzić, przepuścić przez maszynkę (wywar można zużyć do zupy lub sosu). Cebulę pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na tłuszczu na złoty kolor, dodać grzyby, ostudzić. Następnie wbić do grzybów jajko i dobrze wymieszać, doprawić solą i pieprzem. W dużym garnku nastawić wodę do gotowania uszek. Mąkę przesiać, wymieszać z jajkiem, solą i wodą, wyrobić niezbyt twarde ciasto. Rozwałkować, pokroić w kwadraty (ok.4 x 4 cm), nakładać nadzienie. Zlepiać trójkąty, a następnie dwa rogi ze sobą. Gotować we wrzącej, osolonej wodzie. Po wyjęciu układać na półmisku i polewać masłem, aby się nie posklejały.

źródło: wigilia.pl

Przepisy uzyskała: Majka. Źródła podano przy przepisach: z innych źródeł: Kucharz, Kuchnia, prasa, Internet, Obywatele Leblandii


Reklama:

Mecenat Literatury Cesarstwa Leblandii

 

A.D. 2002: Na rozgrzany południowym słońcem plac główny miasta Lebancity wyszedł młody mężczyzna lat około 20. Miał na sobie jedynie tunikę opasującą doskonale ukształtowane ciało, a jego loki koloru blond, połyskiwały w promieniach słońca. Chłopak stanął na środku placu i rozwinąwszy rulon pergaminu, zaskakująco donośnym głosem, zaczął czytać: "Z inicjatywy Jego Cesarskiej Mości Marcusa Lebencjusza Wielkiego, na cześć i chwałę państwa i ku uciesze obywateli Leblandii, otworzony został Mecenat Literatury Cesarstwa. Cesarz zaprasza do niego zarówno tych, którzy sami piszą i chcieliby zaprezentować swoje talenty, jaki tych którzy są smakoszami słowa i gustują wyłącznie w dobrej literaturze. Na stronach Mecenatu znajdą obywatele konkursy, utwory klasyków i amatorów, tablicę ogłoszeń jak również recenzje książek. Mecenas Morganna D'Ascogon i Cesarz Marcus Lebencjusz zapraszają...

 

Zapraszamy!

Reklama:


 

 

Redaktor Naczelny wydania: Senator Anike 

 

Wydawca: Narodowa Agencja Prasowa Cesarstwa Leblandii

LebenCity, listopad-grudzień 2004

 

NAKŁAD :

 

All rights reserved.

http://leblandia.republika.pl