Dwumiesięcznik

51-52 NUMER!

Numery Archiwalne

   

Cesarstwo Leblandii

LebenCity Cena: 0 Lbn (Leben)
Działy tematyczne:

 


Cechy zadeklarowanego Linuxowca:

Gdy widzi w ZOO antylopę GNU zastanawia się gdzie jest jej kod żródłowy i dlaczego spakowano ją w formacie ZOO, a nie w tar.gz.
Gdy idzie do łóżka z dziewczyną czyta wcześniej HOWTO. W łóżku zastanawia się jakie dać parametry do mount.W końcu noc kończy kompilując kernel do obsługi formatu brunetka czy blondynka.
Idąc na bal przypomina sobie że nie zainstalował jaszcze samby.
Rozmawiając przez telefon z kolegą włącza pppd.
Gdy jego dziecko nie chce iść spać robi shutdown -h now.
Nie czytał "Pana Tadeusza" czeka na to w formacie man.
Gdy chce żeby mu dostarczano codziennie mleko pod drzwi, wpisuje mleczarz do crontab-a.
Separuje mieszkanie od korytarza firewall-em i zastanawia się co zrobić z windowsami, bo mają za dużo bugów żeby je zabezpieczyć.
Idąc do sklepu nie bierze pieniędzy, licząc że część artykułów będzie dostępna jako GPL.
Gdy chce przewietrzyć mieszkanie próbuje otworzyć okna przez startx.
Gdy widzi budynek z napisem Holiday Inn, myśli że w środku jest serwer newsów.

 

Kolega zwraca się do informatyka - pożycz mi 1000zł, - no dobra masz całe 1024.


 

Co jest najszybsze w komputerze 286 ? - Wiatraczek.

 


 

Idą dwa komputery do dyskoteki: - Może poderwiemy jakieś fajne dyskietki...     

 


Telefon w sklepie komputerowym.

- Przepraszam bardzo, czy macie aktualnie w sprzedaży dyski "C"? Właśnie mi padł i chciałem kupić nowy.

 

źródło: linuxfan.pl

 

więcej różnego humoru znajdziesz na stronach Katedry Humoru:

 http://leblandia.republika.pl/katedrahumoru/humor.htm 

 

 

Nowinki z Internetu:

   Książki:

HTML, XHTML i CSS. Biblia

Autorzy: Bryan Pfaffenberger, Steven M. Schafer, Chuck White, Bill Karow

Format: B5, stron: 816
oprawa twarda
Data wydania: 03/2005

Cena książki: 89.00 zł


Poznaj tajniki projektowania nowoczesnych stron WWW

Sieć WWW, od swojego powstania do czasów obecnych, bardzo zmieniła swoje oblicze. Ilość włączonych w nią komputerów powiększa się w ogromnym tempie. Zmieniają się możliwości przeglądarek i sposoby przesyłania informacji. Stale ewoluuje również jeden z podstawowych "budulców" sieci WWW -- język HTML. Jego możliwości muszą nadążać za coraz większymi oczekiwaniami użytkowników sieci i funkcjami oferowanymi przez urządzenia wykorzystywane do jej przeglądania. Organizacja koordynująca jego rozwój -- konsorcjum W3C -- co pewien czas ogłasza nowy standard języka. Ewolucja HTML-a mająca na celu uzyskanie możliwości wyświetlania witryn WWW nie tylko na monitorach komputerów, ale także na wyświetlaczach telefonów komórkowych i komputerów przenośnych oraz edycji treści strony niezależnie od jej wyglądu pociągnęła za sobą powstanie standardu CSS. CSS (Kaskadowe Arkusze Stylów) to technologia umożliwiająca dowolne formatowanie stron WWW oraz szybkie modyfikacje ich kolorystyki i układu elementów.

Książka "HTML, XHTML i CSS. Biblia" to dogłębny opis najnowszych standardów związanych z tworzeniem stron WWW -- obowiązującej obecnie specyfikacji języka HTML, technologii CSS oraz najnowszego produktu W3C -- języka XHTML. Przedstawia nowoczesne metodologie tworzenia i testowania witryn WWW oraz ich aktualizowania i modyfikowania. Wprowadza także w tematykę technologii skryptowych oraz języka XML.

Jeśli chcesz zaistnieć w internecie -- stwórz własną witrynę WWW. Dzięki wiadomościom zawartym w tej książce nie będzie to stanowiło dla Ciebie problemu.

Pod poniższym adresem znajdziesz przykładowy rozdział z książki (PDF): 

ftp://ftp.helion.pl/online/hxcsbi/hxcsbi-2.pdf 

 

źródło: helion.pl


Reklama:

Znasz się na komputerach? Chciałbyś prowadzić Katedrę Informatyki na Uniwersytecie Leblandzkim ( http://leblandia.republika.pl/uniwersytet.htm )? Jeśli się naprawdę znasz - pisz na adres:


AstroNEWS


Merkury na koniec roku

<<<  Misja Cassini-Huygens może zanotować wielki sukces. Lądowanie próbnika Huygens na powierzchni Tytana - największego księżyca Saturna - zakończyło się sukcesem inżynierów i naukowców. Podczas opadania w atmosferze Tytana i jeszcze co najmniej pół godziny po lądowaniu przekazywał dane naukowe do pozostającej na orbicie sondy Cassini. Sonda przekazała te dane na Ziemię, z których opublikowano pierwsze trzy zdjęcia.


Zdjęcie powierzchni Tytana wykonane 14 i opublikowane 15 stycznia 2005. Wykonane zostało podczas opadania na spadochronie, na wysokości 8 km, w rozdzielczości ok 20 m na piksel. Przedstawia granicę między jasnym obszarem, na którym widziano wcześniej kanały, a obszarem ciemnym i gładkim.


źródła: Astronews, ESA

 

 


Wirusy atakują...

Firma MKS wprowadziła do swojej oferty nowoczesny pakiet antywirusowy - ArcaVir 2005. Zawiera on nowe elementy gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa systemu w sieci - znane już użytkownikom pakietu mks_vir: ArcaFirewall, moduł rejestru ArcaRegmon, skaner poczty ArcaMail i inne. Dodatkowo zawiera nową wersję silnika antywirusowego ArcaEngine, moduł analizy systemu pozwalający na szybką diagnozę w przypadku podejrzenia infekcji, nowe mechanizmy heurystyczne, moduł wykrywający próby phishingu i inne.

Użytkownikom pakietu mks_vir zaoferowano możliwość bezpłatnego wypróbowania nowego produktu w ramach aktywnej licencji pakietu mks_vir - wystarczy pobrać i uruchomić plik instalacyjny.

Osoby zainteresowane użytkowaniem pakietu ArcaVir 2005 mogą już teraz dokonać zakupu elektronicznej wersji produktu - sklep internetowy.

Posiadacze licencji pakietu mks_vir 2005 i ArcaVir 2005 będą mieli możliwość bezpłatnego przejścia na wersję 2006, która zostanie wprowadzona do sprzedaży pod koniec 2005 roku.

ArcaVir jest kompletnym pakietem zaawansowanych narzędzi do ochrony komputera przed wirusami, trojanami, robakami internetowymi i innymi zagrożeniami. Pakiet zawiera następujące moduły:

ArcaVir zawiera jedną z największych obecnie dostępnych baz wirusowych. W przypadku wykrycie zagrożenia możliwe jest natychmiastowe określenie stopnia zagrożenia i potencjalnych strat wynikacjących z aktywizacji wykrytego wirusa.


Źródło: mks.com.pl

 

UWAGA!

Pod adresem http://skaner.mks.com.pl  dostępny jest bezpłatny Skaner On-Line, który pozwala na  sprawdzenie zasobów komputera pod kątem wirusów. Do skorzystania z tej usługi wymagana jest jedynie przeglądarka Internet Explorer 4.x (i nowsze) lub Netscape 6.01 (i nowsze oraz kompatybilne).

Więcej informacji o wirusach możecie odnaleźć na: www.mks.com.pl oraz www.idg.pl i f-prot.com. POLECAMY!

Test skanerów antywirusowych on-line (PCWorld): 

http://www.pcworld.pl/news/news.asp?id=80782


 PATCHE I POPRAWKI ZWIĄZANE Z BEZPIECZEŃSTWEM

Została wykryta krytyczna luka w bibliotece zlib, używanej w bardzo wielu aplikacjach działających pod różnymi systemami operacyjnymi, w celu bezstratnej kompresji danych. Wykorzystanie luki może prowadzić do przejęcia kontroli nad lokalnym lub zdalnym komputerem.

Luka istnieje w pliku źródłowym inftrees.c. Błąd polega na niewłaściwej dekompresji specjalnie utworzonych danych, prowadzącej do przepełnienia bufora i w rezultacie wykonania dowolnego kodu z przywilejami użytkownika biblioteki zlib. Obecnie nie istnieje żadna oficjalna łata na tę bibliotekę. Wielu producentów oprogramowania opublikowało swoje poprawki. Linki do niektórych z nich:

http://www.gentoo.org/security/en/glsa/glsa-200507-05.xml

 ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/CERT/advisories/FreeBSD-SA-05:16.zlib.asc

 http://www.debian.org/security/2005/dsa-740

 http://lists.suse.com/archive/suse-security-announce/2005-Jul/0001.html

 http://www.ubuntulinux.org/support/documentation/usn/usn-148-1

 http://rhn.redhat.com/errata/RHSA-2005-569.html

 

Źródła: wiruszone.net, www.cert.pl

 

Nowa luka w Systemie Windows:

Dział monitoringu Doctor Web, Ltd. informuje o rozpowszechnieniu jeszcze jednej rodziny robaków internetowych, wykorzystujących lukę w najbardziej rozpowszechnionym na świecie systemie operacyjnym Windows. Informacja o luce była ogłoszona przez firmę Microsoft w biuletynie MS05-039 9 sierpnia i potrzebne było zaledwie 5 dni, aby powstał robak realnie wykorzystujący tę lukę.

Lukę posiadają komputery z Windows 2000, a oprócz tego Microsoft informuje o luce w Windows XP SP2/XP 64bit/2003 Server SP1. Tym sposobem niechronione komputery z tymi systemami rodziny Windows narażone są na niebezpieczeństwo zewnętrznego ataku (pod warunkiem przepełnienia bufora w usłudze Plug-and-Play).

Na świecie istnieje dużo obiektów zaatakowanych przez tego robaka. W ocenach zagranicznych ekspertów, 50% komputerów dużych korporacji pracuje w zagrożonych systemach operacyjnych. Jak informuje prasa, zarejestrowano wiele zakłóceń w pracy takich systemów między innymi w CNN i w redakcji gazety The New York Times.

Rodzina nowych robaków (aktualnie znane są minimum cztery jego modyfikacje) jest sklasyfikowana przez firmy antywirusowe jako W32/Zotob.worm, W32.Zotob.*, Zotob.* (nazwa składa się z "odwróconej" nazwy pliku z jaką egzemplarz pilotażowy zapisywał się do systemowego rejestru). Do bazy Doctor Web, Ltd. robak zapisany jest jako Win32.HLLW.Stamin (rozmiar pliku danego wariantu robaka – 10 366 bajtów).

Aby przedostać się do komputera użytkownika robak skanuje sieć przez port TCP 445 w poszukiwaniu luki. Po przedostaniu się do systemu dzięki luce w Plug-and-Play, robak uruchamia się i tworzy w systemowym katalogu Windows plik (nazwy pliku w różnych wariantach: pnpsrv.exe, winpnp.exe, csm.exe, wintbp.exe, windrg32.exe). Przy czym niektóre warianty robaka niszczą źródłowy plik z którego się uruchamiały.

Robak automatycznie uruchamia się poprzez zmodyfikowanie kluczy rejestru:

HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunServices

Po znalezieniu komputera z luką i przedostaniu się do niego, robak otwiera "furtkę" przez którą komunikuje się ze światem zewnętrznym i łączy się z serwerem IRC. Łącząc się ze swoim operatorem może przyjmować polecenia pobierania i uruchomienia kodu, jego instalacji, otrzymania uaktualnień swoich wersji lub samozniszczenia.

Aby przedłużyć swoje istnienie na zainfekowanym komputerze, robak blokuje dostęp do serwerów uaktualnień firm antywirusowych. Robak blokuje systemowy serwis SharedAccess poprzez zmianę w rejestrze:

HKLM\System\CurrentControlSet\Services\SharedAccess

Ostatnia wersja robaka zawiera również destrukcyjne funkcje kasowania plików, kluczy rejestru i zatrzymania procesów.

Pojawienie się nowego robaka jeszcze raz przypomina o niedoskonałości dowolnego, nawet najbardziej rozpowszechnionego i uznanego w świecie oprogramowania. Łatę usuwającą lukę w mechanizmie Plug and Play można pobrać tutaj.

Jeżeli na Waszym komputerze nie jest zainstalowany program antywirusowy, można sprawdzić podejrzany plik za pomocą skanera on-line firmy DrWeb.

 

Źródło: DrWeb


Reklama:


 

 


 

Wszystkie informacje zostały zaczerpnięte z Internetu bądź nadesłane przez obywateli Leblandii oraz z prasy (ENTER, PCWorld, NET, INTERNET, LINUX+, CDA i in.)

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych; inne nazwy i znaki handlowe są własnością posiadających je firm i osób. Autorzy stron dołożyli wszelkich starań, aby podane na nich informacje były dokładne i prawdziwe. Nie biorą jednak żadnej odpowiedzialności, ani za ich wykorzystanie ani ich charakter. Nie ponoszą również żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe poprzez informacje udostępnione na tej stronie.

 

 

Redaktor Naczelny wydania: Senator Anike 

 

Wydawca: Narodowa Agencja Prasowa Cesarstwa Leblandii

LebenCity, nr. 7-8/05 (51-52)

 

NAKŁAD :

 

All rights reserved.

http://leblandia.republika.pl