Herb Cesarski - zdjęcie dostępne on-line.

Miesięcznik

E-Kurier Cesarski

30 NUMER!

Numery Archiwalne

Cesarz Marcus Lebenciusz Augustus  Wspaniały wrzesień 2003

LebenCity

Nr 9/2003 (30) Cena: 0 Lbn (Leben)
Działy tematyczne:

Nowinki z Internetu:

Mobilny P2P

Warner Music Group oraz BMG Entertainment zaprezentowały w ostatnich dniach nową technologię wymiany plików, pozwalającą na pobieranie nagrań do telefonu komórkowego oraz dzielenie się nimi z innymi użytkownikami telefonów. Technologia opierająca się na standardzie DRM (Digital Rights Management) nosi nazwę OMA (Object Management Architecture) i została zaprojektowana przez norweską firmę Beep Science. 

źródło: searchengines.pl


Reklama:

Znasz się na komputerach? Chciałbyś prowadzić Katedrę Informatyki na Uniwersytecie Leblandzkim ( http://leblandia.republika.pl/uniwersytet.htm )? Jeśli się naprawdę znasz - napisz: konsul@leblandia.prv.pl .


 

Koniec darmowej muzyki w KaZaA

Firma Sharman Networks, operator sieci KaZaA, zamierza w przyszłości rozpocząć pobieranie opłat za korzystanie z jej systemu wymiany plików - informuje australijski magazyn The Age. Przedstawiciele firmy  chcą się porozumieć z koncernami muzycznymi, tak by dystrybuowane w KaZaA pliki audio były w pełni  legalne. 

źródło: searchengines.pl


Więzienie za karty kredytowe

Thomas Guevara, 21-latek oskarzony o wyludzenie numerow kart kredytowych i innych danych za posrednictwem falszywej strony internetowej MSN, przyznal sie do winy. Ze konta na Hotmail'u przeslal klientom MSN list z prosba o wejscie na spreparowana strone i zaktualizowanie swoich danych dotyczacych  posiadanego konta. Falszywy serwis znajdowal sie pod adresem www.msnbilling.com. Thomasa czeka teraz do 5 lat wiezienia i 250 tys. dolarow grzywny. [IDG][IDG][VNUNet][TheRegister][PRNewsWire]

źródło: VaGla


22 % VAT za usługi internetowe

Ministerstwo Finansow planuje podniesienie stawki VAT na uslugi internetowe z 7% do 22%! Sprzeciwia sie temu Ministerstwo Infrastruktury, ktore uwaza, iz takie plany godza w rozwoj spoleczenstwa informacyjnego w Polsce. [IDG]

źródło: VaGla


Robaki vs. elektrownie atomowe


Amerykanska Nuklearna Komisja Regulacyjna (NRC) oficjalnie poinformowala operatorow amerykanskich elektrowni atomowych o incydencie, w ktorym robak Slammer przeniknal siec elektrowni atomowej Davis-Besse w stanie Ohio, wylaczajac na kilka godzin dwa wazne systemy monitorujace. [SecurityFocus][CERT]

źródło: VaGla


AstroNEWS


Około 400 tysięcy lat temu masywna gwiazda HD 192163 (poza polem widzenia, z prawej na dole) rozrosła się do ogromnych rozmiarów stając się czerwonym olbrzymem i odrzucając swoje zewnętrzne warstwy z prędkością około 30 tysięcy kilometrów na godzinę. Dwieście tysięcy lat później intensywne promieniowanie odsłoniętej i gorącej wewnętrznej części gwiazdy zaczęło wypychać na zewnątrz gaz z prędkością przekraczającą 4,5 miliona kilometrów na godzinę. Zderzenie szybkiej otoczki z wolną spowodowało ściśnięcie warstwy gazu (czerwone na zdjęciu) i produkcję dwóch fal uderzeniowych. Jednej poruszającej się na zewnątrz, dostrzegalnej w promieniowaniu widzialnym (kolor zielony) oraz drugiej - poruszającej się do wewnątrz i powodującej powstanie bąbla gazu o temperaturze 2 milionów stopni wysyłającego promieniowania rentgenowskie (kolor niebieski). Prezentowane zdjęcie obejmuje obszar o boku około 8,2 minuty kątowej.

źródło: Astronews, NASA

 

 


Newsy ze świata Linuxa

 

Linux w Yale


Rick Beebe administrator sieci komputerowej Uniwersytetu w Yale, odpowiedzialny za serwery email z których korzysta ponad 6000 studentów, profesorów oraz administracji przez ponad 25 lat korzystał z systemu operacyjnego UNIX. Wykorzystywał go do uruchamiania ponad 350 uniwersyteckich urządzeń sieciowych, ale kiedy nadszedł czas połączenia zarządzania siecią akademicką, Rick zwrócił swą uwagę w stronę Linuxa.

źródło: linux.pl


Polska Wikipedia przekroczyła 15.000 haseł

Polska Wikipedia - pl.wikipedia.org jest polskojęzyczną encyklopedią Internetową działającą od października 2001. Jest ona odnogą angielskiej wersji projektu Wikipedia www.wikipedia.org działającej od stycznia 2001. Istnieje także wiele innych wersji językowych ale pod względem liczebności polska zajmuje 4 miejsce na świecie po angielskiej, niemieckiej i francuskiej. Polska Wikipedia właśnie przekroczyła 15.000 haseł.

źródło: linux.pl


Linux Mandrake 9.2

Simple and Fast
Zautomatyzowana procedura instalacji czyni nowego Mandrake 9.2 najłatwiejszą w instalacji dystrybucją.

User-Friendly
Mandrake Linux 9.2 zawiera kilkanaście przyjaznych dla użytkownika motywów graficznych oraz kilka tysięcy najnowszych i najbardziej popularnych aplikacji linuxowych.

Reliable
Zabezpiecz swój system i sieć poprzez DrakSec - rozbudowany manager bezpieczeństwa (system security manager).

Powerful
Mandrake Linux 9.2 ma wbudowane wsparcie dla USB2, Wi-Fi i dla wiodącego servera, Apache 2. Protokół Zeroconf wspiera automatyczną konfigurację sieci pomiędzy dwoma komputerami z Linux Mandrake. Ze wsparciem dla URPMI,  exclusive MandrakeSoft tool, instalacja oprogramowania i użytkowanie nie było nigdy łatwiejsze.

Flexible
Mandrake Linux 9.2 jest łatwy do konfiguracji i użytkowania przez szerokie grono użytkowników. The Mandrake Control Center zawiera wszelkie niezbdne narzędzia do łatwego zarządzania systemem.

Więcej: http://www.mandrakesoft.com/products/92 

źródło: mandrakesoft.com

Marta

Jeżeli kogoś z Was szczególnie zainteresował system Linux, zapraszam do odwiedzenia następujących stron:

http://linux.pl - http://www.linux.com - http://linuxnews.plhttp://linuxweb.linuxindex.pl - http://linux.com.pl 

oraz

   


WARTO TO MIEĆ

CZEŚĆ 6:

Cykl "Warto to mieć" stał się już stałym elementem w "Kurierze Cesarskim". Jak wynika z kierowanych do nas e-maili, oceniacie go bardzo pozytywnie, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby go kontynuować! W niniejszym numerze dokonam podsumowania, co opisałam już w tym cyklu. Uwaga - linki do poszczególnych części działają tylko w wersji on-line!

Zapraszam ponownie za miesiąc - następnym razem programy, które pomogą obsłużyć zasoby multimedialne komputera (pliki dźwiękowe, MP3, DivX....)


Skąd je zdobyć?

O tym pisaliśmy już w poprzednim numerze, ale jeszcze raz przypomnę najlepsze adresy... 

Download.com http://www.download.com  
Filemine http://www.filemine.com  
Polskie Programy http://www.koti.com.pl/Polskie  
Shareware.com http://www.shareware.com  
Slaughter House http://slaughterhouse.com  
TUCOWS http://tucows.icm.edu.pl  
ZD Net Software Library http://www.hotfiles.com  

Oczywiście programy takie najlepiej w pierwszej kolejności pobierać ze stron ich producentów. Daje to pewność, iż pobieramy najnowszą i sprawdzoną wersję programu!

 

Marta

 


Wirusy atakują...

Jak już od dłuższego czasu wiadomo, Internet stał się siedliskiem różnego typu paskudztw atakujących komputery użytkowników sieci. Prym wiodą tutaj wirusy, których pojawiło się ostatnio całkiem sporo:


Swen 

Również znany jako: Worm.Swen, Glide
Typ: robak
Długość: 106496
Niszczący dyski: nie
Niszczący pliki: nie
Efekty wizualne: nie
Efekty dźwiękowe: nie


Swen
jest robakiem internetowym, którego działanie polega na rozsyłaniu własnych kopii za pomocą poczty elektronicznej, poprzez program KaZaA, w sieci lokalnej i za pomocą IRCa.

Zwykle robak pojawia się w komputerze ofiary w postaci załącznika do listu elektronicznego o różnej treści. Jedna z treści sugeruje, że plik w załączniku jest łatą przysłaną przez firmę Microsoft, choć treści mogą być bardzo różne. Podobnie losowe są nazwy plików w załączniku. Dodatkowo robak wykorzystuje znany błąd w programie Microsoft Outlook i Outlook Express, powodujący w niezabezpieczonych programach automatyczne uruchomienie pliku załącznika w momencie oglądania treści wiadomości w oknie podglądu.

Po uruchomieniu się robaka tworzy on na dysku swoją kopię w pliku o losowej nazwie, a także modyfikuje tak rejestr by jego kopia była uruchamiana przy każdym starcie systemu Windows oraz przy uruchamianiu każdego pliku z rozszerzeniem: exe, reg, scr, com, bat, pif. Dodatkow robak tworzy na dysku pliki Germs0.dbv i Swen1.dat, w których przechowuje swoje dane. Po innych modyfikacjach rejestru systemu Windows robak uniemożliwia uruchomienie Edytora rejestru (regedit.exe).

Co jakiś czas robak wyświetla fałszywe okienko przedstawiające błąd systemowej funkcji do obsługi poczty elektronicznej oraz proszące o podanie danych dotyczących konta pocztowego - w ten sposób robak uzyskuje wpisane przez użytkownika dane dotyczące jego konta pocztowego.

Robak stara się również wyłączyć działanie rezydentnych monitorów programów antywirusowych oraz firewalli, zabijając ich procesy.

W kolejnym etapie swego działania robak stara się rozprzestrzenić za pośrednictwem programu do wymiany plików w Internecie KaZaA, tworząc w jego współdzielonym katalogu zainfekowane pliki.

Robak nadpisuje również skrypt startowy popularnego programu do obsługi IRCa - mIRCa - czego efektem jest rozsyłanie kopii robaka do wszystkich uczestników kanału, na który wejdzie zainfekowany użytkownik.

Robak stara się również rozprzestrzeniać w sieciach lokalnych, tworząc swoje kopie w katalogach Autostartu, jeżeli są one udostępnione na innych komputerach.

Robak rozsyła własne kopie za pomocą poczty elektronicznej do wszystkich adresatów, których adresy odnalazł w zainfekowanym komputerze.

Usuwanie robaka (według MKS_VIR):

  1. pobrać plik usunswen.reg i zapisać go na dysku (najlepiej w katalogu glownym dysku C:)

  2. uruchomić komputer w trybie awaryjnym (poprzez wciśnięcie klawisza F8 przy starcie systemu Windows)

  3. przeskanować komputer programem mks-vir z bazami wirusów co najmniej z 19 września 2003 kasując z dysku plik robaka i zapamiętując nazwę oraz lokalizację (katalog) kasowanego pliku (WAŻNE!!!)

  4. stworzyć kopię pliku start.exe o nazwie takiej jaką miał plik usunięty w punkcie 3 i w lokalizacji takiej jaką pierwotnie miał plik robaka (w przypadku braku pliku start.exe należy użyć pliku explorer.exe)

  5. kliknąć Menu Start > Uruchom i następnie wpisać:

    regedit -s c:\usunswen.reg

    oraz nacisnąć Enter

  6. za pomocą Edytora rejestru (regedit) usunąć z klucza rejestru:

    HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

    wywołanie pliku robaka (niestety nazwa jest losowa, więc trzeba zapamiętać nazwę pliku jaką wykazał wcześniej mks_vir)

  7. skasować plik utworzony w punkcie 4 (nie będzie już potrzebny)


na podstawie: mks.com.pl , najnowszą wersję demonstracyjną programu MKS_VIR możesz pobrać ze strony http://www.mks.com.pl (zwalcza ona także ten wirus).

 Przegląd aktywności wirusów we wrześniu (według DrWeb)

Mimo dwóch epidemii oraz nieustannego rozprzestrzeniania się różnych wersji robaka LoveSan, wrzesień był znacznie spokojniejszy niż sierpień.

Początek września został opanowany przez epidemię robaka Win32.HLLM.Reteras. Przed 9 września robak osiągnął imponujący wynik - wykrywany był w 93-94% zainfekowanych wiadomości e-mail. Jednak już 10 września liczba ta spadła do 65%, a 11 września do 40%. Od tego dnia obecność robaka wahała się w przedziale 6-10%.

Kilka sierpniowych epidemii sprawiło, że luki w zabezpieczeniach systemów firmy Microsoft stały się bardzo medialnym tematem. Można się było zatem spodziewać, że twórcy wirusów wykorzystają to i rozpoczną rozsyłanie swoich "dzieł" pod postacią łat publikowanych przez giganta z Redmont. Najlepszym tego przykładem był robak Win32.HLLM.Gibe.2 (znany również jako Swen). Poza bardzo przekonującym udawaniem łaty Microsoftu szkodnik wykorzystywał znaną od dawna lukę w zabezpieczeniach przeglądarki Microsoft Internet Explorer. Robak używał także alternatywnych dróg rozprzestrzeniania się - sieci wymiany plików KaZaA oraz kanałów IRC.

Przez ponad 10 dni Win32.HLLM.Gibe.2 znajdował się w czołówce wrześniowej listy wirusów z wynikiem 93-94%. Spadek popularności tego szkodnika nastąpił wraz z końcem września.

Świat zaczyna dostrzegać zagrożenie związane z epidemiami wirusów oraz niekończącymi się atakami hakerów. Zadziwiające jednak jest, że wiele firm nie dąży do stworzenia równoległych, bezpiecznych sieci. Zamiast tego podejmowane są próby zamykania niebezpiecznych serwisów WWW. W wielu amerykańskich firmach ograniczono do minimum liczbę osób posiadających dostęp do internetu, a w niektórych przypadkach pracownicy zostali całkowicie pozbawieni "wyjścia na świat". Wynika z tego, że użytkownicy korporacyjni darzą oprogramowanie antywirusowe coraz mniejszym zaufaniem.

Statystyka

We wrześniu 2003 antywirusowe bazy danych programu Dr.Web® powiększyły się o 514 sygnatur, w tym:

 

Poniższa tabela zawiera podsumowanie wirusów występujących najczęściej na serwerach pocztowych. Filtry Dr.Web® schwytały ponad 4,3 mln. wirusów należących do 540 gatunków (w sierpniu 2003 - 7,3 mln. wirusów należących do 625 gatunków).

 




Źródło: www.drweb.com.pl, Najnowszą wersję Programu DrWeb możecie pobrać ze strony producenta: http://www.drweb.com.pl/pobierz.html 

Pod adresem http://skaner.mks.com.pl  dostępny jest bezpłatny Skaner On-Line, który pozwala na  sprawdzenie zasobów komputera pod kątem wirusów. Do skorzystania z tej usługi wymagana jest jedynie przeglądarka Internet Explorer 4.x (i nowsze) lub Netscape 6.01 (i nowsze oraz kompatybilne).

Więcej informacji o wirusach możecie odnaleźć na: www.mks.com.pl oraz www.idg.pl  i wiruspc.com.pl POLECAMY!


 PATCHE I POPRAWKI ZWIĄZANE Z BEZPIECZEŃSTWEM

LUKI W MICROSOFT INTERNET EXPLORER

W biuletynie MS03-40  firma Microsoft opublikowała nową łatę przeznaczoną dla popularnej przeglądarki Internet Explorer. Łata usuwa dwie nowe luki oraz kilka wykrytych wcześniej (wszystkie zostały sklasyfikowane jako krytyczne).

Luki występują w wersjach przeglądarki Microsoftu:

 

Obydwie luki mają związek z nieprawidłowym przetwarzaniem danych zwracanych przez serwer WWW (okienka wyskakujące oraz dane XML).

Gdy użytkownik otworzy niebezpieczną stronę WWW lub otrzyma odpowiednio przygotowaną wiadomość w formacie HTML, na jego komputerze może zostać uruchomiony dowolny kod.

Użytkownicy przeglądarki MS Internet Explorer for Windows Server 2003 z włączoną opcją Enhanced Security Configuration nie są narażeni na atak, ponieważ ustawienia te automatycznie blokują tego typu operacje.

Wszystkim użytkownikom wymienionych powyżej wersji przeglądarki Internet Explorer zaleca się zainstalowanie odpowiedniej łaty:

 



źródło: Microsoft, DrWeb


Reklama:

Leblandzka Agencja Kosmiczna

 


 

 


 

Wszystkie informacje zostały zaczerpnięte z Internetu bądź nadesłane przez obywateli Leblandii oraz z prasy (ENTER, PCWorld, NET, INTERNET, LINUX+, CDA i in.)

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych; inne nazwy i znaki handlowe są własnością posiadających je firm i osób. Autorzy stron dołożyli wszelkich starań, aby podane na nich informacje były dokładne i prawdziwe. Nie biorą jednak żadnej odpowiedzialności, ani za ich wykorzystanie ani ich charakter. Nie ponoszą również żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe poprzez informacje udostępnione na tej stronie.

 

 

Redaktor Naczelny wydania: Anike < anike@gazeta.pl >

 

Wydawca: Narodowa Agencja Prasowa Cesarstwa Leblandii

 prasa@leblandia.prv.pl  

Lebencity, wrzesień 2003

 

NAKŁAD :

 

All rights reserved.

http://leblandia.republika.pl